ΠΕΡΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΣΕ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΑ» ΜΑΤΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Το leoforos.gr υπενθυμίζει προς την πλευρά του Ολυμπιακού και του υπενθυμίζει τι γίνεται εντός και εκτός συνόρων όταν ο «έφηβος» είναι αδιάφορος και παίζει για την …ιστορία του, καθώς και την αντιμετώπιση που έχει όταν οι αντίπαλοι δεν ενδιαφέρονται για τα ματς ενώ ο σύλλογος του Ρέντη …καίγεται

Περί αδιαφορίας σε ερυθρόλευκα» ματς στην Ευρώπη

Την σεζόν 1999-2000 οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν εντός έδρας την εντελώς αδιάφορη Πόρτο την τελευταία αγωνιστική, την οποία και κερδίζουν με 1-0 πετυχαίνοντας μια ακόμα..χιλιοτραγουδισμένη νίκη.  Με την ίδια… λογική παρατάχθηκαν απέναντι στην Γιουβέντους την σεζόν 2003-04 καθώς πίστευαν ότι θα περάσουν από την «μεγάλη κυρία» που είχε προκριθεί, ωστόσο το …κοντέρ σταμάτησε στα επτά (7-0) , σπάζοντας κάθε ευρωπαϊκό ρεκόρ εκείνη την περίοδο.
Από κει και πέρα με μια …περίεργη ομάδα παρατάχθηκε και η Ρεάλ Μαδρίτης στο Καραϊσκάκη την σεζόν 2005-06 όπου οι ερυθρόλευκοι»… «καίγονταν» για νίκη (τα κατάφεραν με 2-1) ωστόσο και πάλι …τέταρτοι τερμάτισαν.

Σε ότι αφορά την Άρσεναλ έχει αποδειχτεί ιδιαίτερα ..φιλική προς την ομάδα του Ρέντη καθώς πρόπερσι και φέτος οι άγγλοι έχουν ..κατορθώσει να χάσουν με 0-1 και 1-3 αντίστοιχα χαρίζοντας προκρίσεις στον Ολυμπιακό τις τελευταίες αγωνιστικές.

«Σφαλιάρες» στα ίσα

Όποτε ο αντίπαλος του «έφηβου» είχε ..κίνητρο την τελευταία αγωνιστική , η …φάπα έπεφτε σύννεφο. Το 2000 η Λιόν υποδέχτηκε τους «ερυθρόλευκους» στην τελευταία στροφή του ομίλου για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ και οι Γάλλοι προκρίνονταν μόνο με νίκη, όπως και έγινε με 1-0. Από κει και πέρα εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας έμειναν τα παιδιά του Πειραιά και την σεζόν 2001-02 όπου αναδείχτηκαν 1-1 εντός έδρας με την Λα Κορούνια , όπου διεκδικούσε την πρωτιά του ομίλου.

Ίδια ήταν η …κατάληξη και την σεζόν 2002-03 όπου η Μακάμπι Χάιφα απέσπασε 3-3 από τον Ολυμπιακό και τον απέκλεισε. Την σεζόν 2004-05 ο Ολυμπιακός χρειαζόταν να δεχτεί τρία γκολ από την Λίβερπουλ σε ένα ημίχρονο και τα…δέχτηκε (3-1) ενώ την σεζόν 2006-07 η Σαχτάρ του πήρε ισοπαλία 1-1 μέσα στο Καραϊσκάκη και του..έκλεισε τα σύνορα.