ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ: ΝΙΚΗ-ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗ

Χορταστική επικράτηση της Ελλάδας που προκρίθηκε στην Εlite Round του Euro U19.

Εθνική Νέων: Νίκη-πρόκριση με Εμμανουηλίδη

Εντυπωσιακή νίκη πανηγύρισε η Εθνική Νέων επί της αντίστοιχης ομάδας της Ρουμανίας με σκορ 5-3, για τη 2η αγωνιστική 13ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και πήρε την πρόκριση στην Elite Round.. Οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 1-0 στο 20’ με τον Ιωαννίδη. Οι Ρουμάνοι απάντησαν ένα λεπτό αργότερα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Σέφερ.

Στο 34’ η Εθνική μας κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Τσαούσης για το 2-1. Στο 46’ ο Ιωαννίδης και πάλι βρήκε δίχτυα για το 3-1 και στο 74’ ο Μπότος πέτυχε το 4-1. Η Ρουμανία αντέδρασε στη συνέχεια και ο Πετρίλα στο 78’ μείωσε σε 4-2, αλλά ο Εμμανουηλίδης στο 84’ έγραψε το 5-2. Το μόνο που κατάφεραν οι Ρουμάνοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Σέφερ στο 5-3.

Την Τρίτη η Εθνική Νέων θα αντιμετωπίσει τη Βουλγαρία, όπου θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο, μιας και έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην Εlite Round του Euro U19.