ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΥΡΙΖΕΙ!

Άνευ προηγούμενο θρίαμβος για την Μπαρτσελόνα που δε παράτησε το ματς και δικαιώθηκε για το πείσμα της, σημειώνοντας μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στα χρονικά των Κυπέλλων Ευρώπης!

Κι όμως γυρίζει!

Οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί και συντρίβοντας με 6-1 στο «Καμπ Νου» την Παρί Σερ Ζερμέν ανέτρεψαν το 4-0 του πρώτου αγώνα, κερδίζοντας εκτός από την πρόκριση και μια θέση στο πάνθεον της ευρωπαϊκής ιστορίας!

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το ματς, πήραν προβάδισμα στο 4’ με τον Σουάρες και πήγαν στα αποδυτήρια με το δύο γκολ διαφορά από το αυτογκόλ του Κιρζαβά. Στην επανάληψη ο Μέσι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, αλλά το γκολ του Καβάνι της «έκοψε» τα πόδια…

Χρειάστηκε να περάσουν σαράντα σχεδόν λεπτά χωρίς σημεία ζωής, όταν στο 88’ ο Νεϊμάρ έγραψε το 3-1 δείχνοντας «σφιγμό». Ο Βραζιλιάνος μάλιστα πέτυχε και δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι και το 5-1 έβαλε… φωτιά στο ματς! Όλη η Μπαρτσελόνα βγήκε μπροστά και η λύτρωση ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρομπέρτο να πετυχαίνει το γκολ της ζωής τους και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με κοντινή προβολή έγινε παντοτινό σύμβολο στα χείλη των ξετρελαμένων οπαδών που παραληρούσαν στις εξέδρες!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μαστσεράνο, Ουμτιτί, Ραφίνια (76' Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (83' Γκόμες), Ινιέστα (65' Τουράν), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμαρ

ΠΑΡΙ Σ.Ζ: Τραπ, Μενιέ (90+3' Κριχόβιακ), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κιρζαβά, Ραμπιό, Βεράτι, Ματουιντί, Λούκας Μόουρα (55' Ντι Μαρία), Καβάνι, Ντράξλερ (75' Οριέ)