«ΞΥΠΝΗΣΕ» Ο ΑΓΙΑΞ ΜΕ ΚΛΑΑΣΕΝ! (VIDEO)

Επιστροφή στις νίκες για τον «Αίαντα» που επικράτησε 3-0 εκτός έδρας των Γκόου Αχέντ Ιγκλς, αλλά τα... χρειάστηκε στο ξεκίνημα με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο 0-0 και τον Ντάβι Κλάασεν να αναλαμβάνει δράση και να «καθαρίζει» με δύο τέρματα.

«Ξύπνησε» ο Άγιαξ με Κλάασεν! (video)

Ο φετινός Άγιαξ δεν είναι σε καλή κατάσταση και φάνηκε για κάποιο διάστημα και στη σημερινή αναμέτρηση με τους Γκόου Αχέντ Ιγκλς, αλλά χάρη στον αρχηγό Ντάβι Κλάασεν, που έφτασε τα 8 γκολ σε ισάριθμους αγώνες φέτος, επέστρεψε στις νίκες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα εκμεταλλευόμενοι την κακή ψυχολογία των παικτών του Πέτερ Μπος μετά τον αποκλεισμό από το Champions League και μάλιστα στο 20' κέρδισαν πέναλτι. Ο Ντε Κόγκελ όμως αστόχησε, σε μια φάση που θα μπορούσε να έχει αλλάξει τα δεδομένα και να βυθίσει ακόμα περισσότερο τον αντίπαλο του Παναθηναϊκού.

Αφού δεν έγινε το 1-0, 5 λεπτά αργότερα ο Κλάασεν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο έκανε και το 0-2 τελειώνοντας το ματς. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, με τον Νεμάνια Γκουντέλι να το διαμορφώνει στο 62'.

Άγιαξ (4-3-3): Ονάνα, Φέλτμαν, Ντάικς, Σάντσεζ (46’ Βέστερμαν), Φιργκίβερ, Γκουντέλι, Ρίντεβαλντ, Κλάασεν, Τραορέ, Γιουνές (79’ Σινκγκράβεν), Ντόλμπεργκ (67’ Κασιέρα).

G.A. Eagles vs Ajax 0-3 All Goals & Highlights... από HoFoot