Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΤΩΝ... ΔΥΟ ΗΜΙΧΡΟΝΩΝ!

Οι «κανονιέρηδες» μετρούν 20 αγώνες δίχως ήττα αλλά συνηθίζουν να... ανάβουν τις «μηχανές» τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Άρσεναλ των... δύο ημιχρόνων!

Το 2-2 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άφησε ανάμεικτα συναισθήματα στην Άρσεναλ... Από την μια διεύρυνε το αήττητο σερί της στους 20 αγώνες, έχοντας 15-5-0, αλλά από την άλλη δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη σε μια αναμέτρηση που ήταν καλύτερη και προηγήθηκε δύο φορές. Και σε αυτό το ματς, πάντως, επιβεβαιώθηκε κάτι που τείνει να γίνει κανόνας στα ματς των «κανονιέρηδων». Ποιο; Το να μην κλείνουν ποτέ το πρώτο ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα!

Είναι χαρακτηριστικό ότι στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ η ομάδα του Έμερι έχει 0-11-4 στα πρώτα 45' των αγώνων και με δεδομένο ότι η Χάντερσφιλντ θα παίξει «κλειστά» το «Χ» στο ημίχρονο δείχνει καλή επιλογή. Η αγωνιστική περιλαμβάνει και το λονδρέζικο ντέρμπι της Γουέστ Χαμ με την Κρίσταλ Πάλας. Οι γηπεδούχοι μετά από σχεδόν δύο χρόνια πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία (3-2-1). Η Πάλας έχει πολλά θέματα μακριά από το «σπίτι» της και δέχεται με ευκολία γκολ. Μετράει 0-1-4 στα πέντε πρόσφατα εκτός έδρας ματς της.

Στη Σκωτία, η Χαρτς έφτασε κοντά στο να επιστρέψει στις νίκες στον αγώνα με την Σεντ Τζόνστον αλλά ισοφαρίστηκε δύο φορές κι έμεινε στο 2-2. Οι «καρδιές» έχουν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν σήμερα το «τρίποντο» κόντρα στην Μάδεργουελ που σίγουρα δεν... τρομάζει.

*Ποντάρουμε την τριάδα μας σε σύστημα 2-3