ΘΑ… ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ!

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει τη σειρά στα… ίσια καθώς ηττήθηκε στην παράταση με 82-78, με τους διαιτητές να τα βλέπουν όλα… ισπανικά –Τρομερή εμφάνιση από τον Διαμαντίδη

Θα… ξαναγυρίσει!

Ο Παναθηναϊκός πήγε να πάρει μια τεράστια νίκη μέσα στη Βιτόρια, καθώς εκτός από την Λαμποράλ ήθελε λίγο ακόμα για να κερδίσει και τους διαιτητές και τον κακό του… εαυτό. Όμως, παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Διαμαντίδη (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) δεν τα κατάφερε , ηττήθηκε με 82-78 στην παράταση και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πάρα πολύ καλά το ματς, όπως είχε κάνει και στην πρώτη αναμέτρηση. Ο Ραντούλιτσα με το «καλησπέρα» έκανε… ζημιές στην άμυνα της Ραμποράλ και ήταν ο παίκτης που στο τρίλεπτο είχε δώσει αέρα 5 πόντων στην ομάδα του, 3-8. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει την ηρεμία που ήθελε και σε επίθεση και σε άμυνα, αλλά ο Τιγί με συνεχόμενους πόντους έκανε το 10-10, με τον Χέινς να είναι εκείνος που με εύκολο λέι απ έκανε το 10-12, πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Ο Κούζμιτς έκανε τη διαφορά
Οι Ισπανοί απάντησαν άμεσα με τρίποντο του Μπέρτανς, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλλει τον ρυθμό του. Ο «Σάλε» με συνεχείς αλλαγές έπαιρνε το καλύτερο από τους παίκτες του, με τον Χέινς να είναι εξαιρετικός στην οργάνωση και τον Κούζμιτς να είναι… κομβικός. Ο Σέρβος σέντερ έκανε φανταστική δουλειά στην άμυνα πάνω στον Μπουρούση (τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού), ενώ και στην επίθεση με 5 καθοριστικούς πόντους, «οδήγησε» τον Παναθηναϊκό στο 13-21. Η Λαμποράλ ευτύχησε να μειώσει με ένα ακόμα τρίποντο από τον Άνταμς με τη λήξη του δεκαλέπτου.

«Πλήρωνε» λάθη και αστοχία
Οι γηπεδούχοι για ένα ακόμα ματς συνέχισαν να «εκτελούν» με εντυπωσιακά ποσοστά από τα 6,75 μέτρα και ουσιαστικά αυτό να είναι το «όπλο» τους. Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν απόλυτα προσηλωμένος στο πλάνο του και παρά το ότι η Λαμποράλ πέρασε μπροστά με 23-22 στο 13’ αντέδρασε σωστά και με τον Φελντέιν να… συνδέεται με το καλάθι πέρασε μπροστά με 23-27 ένα λεπτό αργότερα. Ο Κούζμιτς χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, ο Χέινς απειλούσε συνεχώς και έκανε το 29-32, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόντουσαν με τον καλύτερο τρόπο τα λίγα αλλά… παιδικά λάθη του Παναθηναϊκού και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 36-36. Παρά τις καλές του άμυνες, ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το, εκ νέου, τραγικό ποσοστό του στα τρίποντα (2/11) και ο Τζέιμς διαμόρφωσε το 38-36.

Ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολύ άσχημο τρόπο, με τον Διαμαντίδη μεν να μειώνει σε 41-38, αλλά Άνταμς και Μπουρούσης με δύο ακόμα τρίποντο έδιναν προβάδισμα στην ομάδα τους με 47-38 στο 23’. Ο Διαμαντίδης προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, όμως ένα χαζό φάουλ του πάνω στον Μπέρτανς (σε συνδυασμό με τις κακές επιθέσεις του Γουίλιαμς) έβαλαν και πάλι την Λαμποράλ στη θέση του οδηγού με +9, 50-41. Ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε και πάλι… Διαμαντίδη. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έκανε τα πάντα. Στην άμυνα ήταν παντού, ενώ στην επίθεση «διάβαζε» σωστά τις φάσεις, φθείροντας παράλληλα τους παίκτες του Περάσοβιτς. Αρχικά το σκορ μειώθηκε σε 50-45, ενώ στη λήξη της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 54-51.

Το πήγε παράταση ο Διαμαντίδης
Το πρώτο δίλεπτο στην τελευταία περίοδο ήταν… καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, αφού στην επίθεση το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, ενώ στην άμυνα ένα σερί 7-0 και η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Πάβλοβιτς (σωστά διαμαρτυρήθηκε) και η Λαμποράλ προηγήθηκε με 62-53. Ο Διαμαντίδης, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και αφού διατήρησε… ψύχραιμους τους συμπαίκτες του, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Κούζμιτς και στη συνέχεια με τρίποντο μείωσε σε 62-58, ενώ απέμεναν 6 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός το πάλευε, αλλά οι διαιτητές με σκανδαλώδη απόφαση (τεχνική ποινή στον Ραντούλιτσα ενώ τον… γκρέμισε ο Μπουρούσης) έδωσαν… αέρα στους γηπεδούχους, 65-58. Ο Κούζμιτς κάρφωσε, αλλά ο Άνταμς με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 68-60, 3 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε σε 68-63, αλλά οι «πράσινοι»… έβγαζαν τα μάτια τους μόνοι τους, με τον Αμερικανό να μειώνει σε 70-65, 1:19 πριν το τέλος. Και όμως ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα ζωή. Με τον κούζμιτς να κάνει το 70-67 και τον Χέινς να απαντάει στο τρίποντο του Άνταμς, η διαφορά έπεσε και πάλι στους τρεις, ενώ με τεράστιο τρίποντο του Διαμαντίδη 8 δεύτερα πριν το τέλος το σκορ έγινε 73-73, με τη Λαμποράλ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Έχασε την ευκαιρία του
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε… τραγικές επιλογές στην επίθεση και ο Μπουρούσης με πέντε πόντους έκανε το 78-75, τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της παράτασης. Αν και οι «πράσινοι» έδειχναν.. θολωμένοι έβγαλαν δύο καλές άμυνες και με συνεχόμενους πόντους του Γουίλιαμς μείωσαν σε 80-78, με το ματς να θέλει ακόμα 48 δευτερόλεπτα. Ο Ραντούλιτσα πήρε την άμυνα από τον Μπουρούση, αλλά στην επίθεση ήταν άτυχος και η Λαμποράλ πήρε την νίκη με 82-78.

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73, 82-78

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 13 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπέρτανς 15 (4)

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Γουίλιαμς 12 (1), Χάντερ