ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ MTS - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 72-66: «ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ» ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods… νέκρωσε επιθετικά στο τελευταίο πεντάλεπτο και ηττήθηκε με 72-66 από τον Ερυθρό Αστέρα MTS!

Ερυθρός Αστέρας MTS - Παναθηναϊκός Superfoods 72-66: «Αυτοκτονία» στο Βελιγράδι

Καταπληκτικός ήταν ο Κένι Γκάμπρειλ ως το 30’ σκοράροντας 23 πόντους, ενώ στο τέλος μόνο ο Μάικ Τζέιμς προσπαθούσε. Κακή η διαιτησία δεν επέτρεψε στο «τριφύλλι» να εκτελέσει ούτε μια βολή ως το 20' δίνοντάς του 8 στο δεύτερο ημίχρονο έναντι 19 των Σέρβων.

Τραγικό ξεκίνημα

Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε το ματς με τους Νικ Καλάθη, Τζέιμς Φελντέιν, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, Κρις Σίνγκλετον και Γιάννη Μπουρούση, ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι «χτυπώντας» μέσα από το «ζωγραφιστό». Το 7-0 του δευτέρου λεπτού με τον Κούζμιτς να μετρά πέντε πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, υποχρέωσε τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε, ούτε με την αντικατάσταση των τεσσάρων από τους πέντε βασικούς του καθώς στο 5’ το σκορ έγινε 16-0!

Εχθρικός Σίλβα και μηδέν βολές

Πέραν της κακής του εμφάνισης το «τριφύλλι» είχε να αντιμετωπίσει και την εχθρική διαιτησία του Σέρτζιο Σίλβα, ο οποίος τα έβλεπε όλα… κόκκινα. Είδε ανύπαρκτο φάουλ του Χαραλαμπόπουλου στην εκπνοή επίθεσης των γηπεδούχων που προσέφερε δύο βολές στον Σιμόνοβιτς αλλά και αντιαθλητικό σε απλό φάουλ του Γκάμπριελ! Ενδεικτικό είναι επίσης το γεγονός ότι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι δεν σούταραν ούτε μια βολή!!!

Αντέδρασε με Γκάμπριελ και Τζέιμς

Οι «πράσινοι» πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους μετά το πέρας του έκτου λεπτού με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς, ενώ ακολούθησε ένα ακόμη του Ρίβερς και ένα κάρφωμα του Γκάμπριελ για το 16-8 του 7’!Ακολούθησαν ακόμη δύο εύστοχα τρίποντα από τον τελευταίο που έφεραν τον Παναθηναϊκό Superfoods στους τέσσερις πόντους (18-14), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 20-14. Οι Σέρβοι είχαν 0/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, αλλά στο ξεκίνημα της δεύτερης πήραν… φωτιά με 3/3 γεγονός που τους έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγουν ξανά με διψήφια διαφορά (31-21 στο 13’). Όμως, η ομάδα του Πασκουάλ είχε αφυπνιστεί και με τρίποντες «βόμβες» των Μπουρούση και Τζέιμς μείωσε σε 33-31 στο 15’. Τελικά το ημίχρονο έληξε με τους Σέρβους προηγούμενους με 39-33.

Σόου Γκάμπριελ και πρώτο προβάδισμα

Πέντε πόντοι του εξαιρετικού Γκάμπριελ έφεραν το ματς στα ίσια (42-42 στο 22’), ενώ ακόμη δύο «βόμβες» του έφεραν το «τριφύλλι» στο +2 (48-50 στο 25’). Στο 27’ οι γηπεδούχοι φτάνοντας τις 17 βολές έναντι δύο των «πράσινων» ξέφυγαν με 55-50. Και πάλι, όμως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τέσσερις σερί πόντους του Τζέιμς να πάρει προβάδισμα (55-56 στο 29’), πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 57-56 υπέρ των γηπεδούχων.

«Νέκρωσε» και έχασε

Στο 34’ ο Ερυθρός Αστέρας MTS προηγήθηκε με 64-61 με το πρώτο τρίποντο του Σιμόνοβιτς στο ματς, ενώ ως το 37’ το «τριφύλλι» πέτυχε μόνο ένα καλάθι (64-63). Και συνέχισε να μην σκοράρει με αποτέλεσμα ο Αστέρας να ξεφύγει με 70-63 ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Αφού έφτασε σε αυτό το σημείο δεν γινόταν να το γυρίσει και τελικά υποχρεώθηκε σε ήττα με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-33, 57-56, 72-66

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 5 (1), Τόμσον 6, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 13 (1), Τζένκινς 6, Γκούντουριτς 4, Γιόβιτς 7 (8 ασ.), Κούζμιτς 10 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 19 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 23 (5), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 2.