ΓΥΡΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ…

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει για τα κέρδη μιας επαγγελματικής νίκης στη Θεσσαλονίκη.

Γυρνά πολλαπλώς κερδισμένος…

Με τη ψυχολογία στο ναδίρ και την κόπωση στο ζενίθ μετά τα …πεπραγμένα του ΣΕΦ οι «πράσινοι» έπρεπε πρωτίστως ν΄ αποφύγουν τη …μπανανόφλουδα της Πυλαίας. Ο ΠΑΟΚ φάνταζε ως μια πραγματική απειλή και ο Τσάβι Πασκουάλ δεν ήθελε να σκέφτεται λεπτό πως μπορεί να γίνει στραβή στη Θεσσαλονίκη. Το παιχνίδι τελείωσε επί της ουσίας στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 8-22 και τη συνέπεια στην άμυνα στην τρίτη περίοδο με το παθητικό των δέκα πόντων. Από εκεί και πέρα το σβήσιμο του τελευταίου πεντάλεπτου χάλασε τις εντυπώσεις και έδωσε την ευκαιρία στην αμερικάνικη τρέλα των Σάιμπερτ και Μακφάντεν να …ζεστάνουν τους παρευρισκόμενους στην Πυλαία, αλλά μέχρι εκεί.