ΨΥΧΑΡΕΣ... ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

Μαχητές οι «πράσινοι», πήραν και δεύτερο τρίποντο κόντρα στον Παμβοχαϊκό (3-1) και πλέον αύξησαν τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Ψυχάρες... παραμονής

«Παναθηναϊκός θα πει μαχητική ψυχική» και οι παίκτες του «τριφυλλιού» το έδειξαν στο Βραχάτι. Σε έναν αγώνα που ήταν αναγκαία η νίκη, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, με τα σετ στο 1-1 βρέθηκαν να χάνουν 23-20 στο 3ο όμως δεν το έβαλαν κάτω. Με έναν καταπληκτικό Μουρ και αξιοζήλευτη υποδοχή και άμυνα, όχι απλά γύρισαν το σετ, αλλά πήραν την καθαρή νίκη με 3-1, φτάνοντας τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Το πρώτο σετ ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατοχή. Οι «πράσινοι» όμως έδειχναν να έχουν πρόβλημα στην επίθεση, καθώς μέχρι το 6-6, οι 5 πόντοι τους ήταν από λάθη του Παμβοχαϊκού, ο οποίος 5/7 επιθέσεις. Μετά το 11-11 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με 2 πόντους (13-11), όμως εκεί οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη αφυπνίστηκαν. Με τον Μουρ στο σερβίς κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 3-0 και να προηγηθούν 13-14, ενώ αμέσως μετά ήταν η σειρά τους να πάρουν προβάδισμα 2 πόντων με τον Στιβαχτή στο σερβίς (14-16). Τα λάθη του Παμβοχαϊκού (9 συνολικά) επέτρεψαν στο «τριφύλλι» να πάρει ένα προβάδισμα ασφαλείας 5 πόντων (21-16), που ουσιαστικά τους έδωσε το σετ, καθώς παρά τις προσπάθειες των παικτών του Καζάζη (20-23 και 22-24), οι «πράσινοι» έκαναν το 0-1 (22-25).

Στη συνέχεια όμως αν και ξεκίνησαν καλά με τα σερβίς του Μουρ, κάνοντας το 0-2, η απόδοσή του άρχισε να πέφτει σταδιακά. Έτσι, ο Παμβοχαϊκός μείωσε, ισοφάρισε και τελικά πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 6-5. Από εκείνο το σημείο ο Ντόκιτς και ο Ποντόντσκι πήραν πάνω τους, τις επιθέσεις των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα η... ψαλίδα να ανοίγει στους 6 πόντους αρχικά (16-10) και να φτάνει μέχρι και τους 8. Όσους δηλαδή ήταν με την λήξη του σετ (25-17), με το οποίο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, αν και πάλι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα, το έχασε σχεδόν αμέσως, με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να κυνηγούν τον Παμβοχαϊκό στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 4 πόντους (16-12), όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ, αλλά οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν μία ανάσα από το 2-1 στα σετ, καθώς προηγήθηκαν με 23-19. Σε εκείνο το σημείο όμως, στο σερβίς για τον Παναθηναϊκό μπήκε ο Μουρ, ο οποίος σημαδεύοντας τον Ζήση κατάφερε να κάνει την ανατροπή, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των Ντόκιτς και Κουζούνη (23-25).

Μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν τον αέρα της ανατροπής, προηγούμενοι με 2-4 στο ξεκίνημα του 4ου σετ, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 4-0 να προηγηθούν 6-4 και αμέσως μετά να φτάσουν στο 10-6 με τον Ντόκιτς. Εκείνη τη στιγμή πήγε ο Στιβαχτής στο σερβίς για τους «πράσινους» και όχι απλά μείωσε, αλλά έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 12-10. Αυτό ήταν... Πλέον το παιχνίδι είχε γυρίσει οριστικά υπέρ του Παναθηναϊκού, καθώς ο εκνευρισμός στον Παμβοχαϊκό ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, καθώς το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο. Έτσι, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 3-1, με 25-18.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 5π (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποτόσνικ 8 (6/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 29% άριστες), Κουζούνης 12 (12/22 επ, 43% υπ - 29% άριστες), Ντόκιτς 16 (11/31 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 13 (8/11 επ, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 7 (4/10 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ - 38% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ,), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου, Ασπιώτης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 9π (9/16 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 17 (4/11 επ, 3 άσσοι, 10 μπλοκ), Μπέλλος 19 (16/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 10 (9/17 επ, 1 άσσος, 48% υπ - 35% άριστες) / Κουρούπης (λ, 67% υπ - 40% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.