ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙ... ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΡΕΙ!

Επιτέλους έπαιξαν με ψυχή και κέρδισαν. Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Παναχαϊκής με 3-1 και έδειξαν πως μπορούν...

Όταν παίζει... όλα τα μπορεί!

Έτοιμος να παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή του στην κατηγορία, έδειξε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί, έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γκάλιτς, τον Μπέλο και τον απίστευτο κόσμο του που γέμισε το κλειστό της Κυψέλης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Οι «πράσινοι» μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν γρήγορα στο 5-0, με τον Γκάλιτς να έχει πάρει «φωτιά». Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν δύο πόντους, όμως το «τριφύλλι» ήταν παθιασμένο και έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενο με 8-2 και του Γκάλιτς και Μπέλο να κάνουν ότι θέλουν!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και μετά το τεχνικό τάιμ άουτ στον ίδιο... τρελό ρυθμό και έδειξε πως το πρώτο σετ ήταν δικό του και δεν είχε καμία όρεξη να αφήσει την Παναχαϊκή να μπει στο σετ. Έτσι, το 8-2 έγινε 12-5 με λάθη των φιλοξενούμενων, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν οι Μπέλος και Καρυπίδης για να φτάσει η ομάδα του Καλμαζίδη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά 10 πόντων (16-6).

Το σετ είχε ήδη κριθεί! Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο Παναθηναϊκό για να μην επαναφέρει την Παναχαϊκή στο σετ, ήταν να συνεχίσει το ίδιο καλός στην υποδοχή και στην επίθεση. Αυτό και έκανε και με τους Γκάλιτς, Μουρ και Μπέλο να μην χάνουν πόντο, έφτασε στο 24-11, για να έρθει ο Στιβαχτής με δικό του πόντο να κάνει το 25-11 και το 1-0 σετ για το «τριφύλλι».

Οι Πατρινοί, στο δεύτερο σετ κατάφεραν να βελτιώσουν την υποδοχή τους, αλλά και τις επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκαν 2-4, όμως ο Παναθηναϊκός με τους Αμορόσο, Μπέλο και Καρυπίδη κατάφερε να προηγηθεί με 7-5, για να φτάσει τελικά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 8-7.

Από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» άρχισε να χτίζει μια διαφορά μέχρι και το 13-9. Τότε η Παναχαϊκή με τον Λιβαθινό στη θέση του σερβίς, βρήκε τρόπο να χαλάσει την υποδοχή των «πράσινων» και να ισοφαρίσει με σερί 4-0. Οι Πατρινοί, δεν έμειναν εκεί και αφού ο Μπέλος έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Παναθηναϊκό με το 14-13, τελικά κατάφεραν να προηγηθούν με 14-15 και να φτάσουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 15-16.

Οι φιλοξενούμενοι, έχτισαν με τη σειρά τους μια διαφορά τριών πόντων (15-18), όμως με τον Αμορόσο από το σερβίς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή τους και να ισοβαρίσει σε 18-18. Η Παναχαϊκή ήταν πιο ψύχραιμη στους κρίσιμους πόντους και έτσι πήρε πάλι διαφορά δύο πόντων (18-20), ενώ έφτασε και στο 20-23, δείχνοντας πως δεν θα χάσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει... Οι «πράσινοι» προσπάθησαν, μείωσαν σε 22-24, όμως τελικά το σετ πήγε στους Πατρινούς με 22-25.

Το τρίτο σετ άρχισε περίπου όπως και το δεύτερο, με την Παναχαϊκή να πατάει καλύτερο στο γήπεδο και με... αέρα από την ισοφάριση, κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους (2-5). Ήταν η ώρα όμως του Γκάλιτς να πάει στο σερβίς... Με το Κροάτη εκεί, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει, με δύο άσους τους, ενώ πήρε και το προβάδισμα, πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 8-7.

Στη συνέχεια, το σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι... Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι το «τριφύλλι» να πατήσει... γκάζι και με τους Στιβαχτή και Καρυπίδη να βρεθεί μπροστά με 16-15 και να πάει προηγούμενο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Σε εκείνο το σημείο του σετ ήταν η ώρα να φανεί η... μαχητική ψυχή που έχει ο Παναθηναϊκός! Με τους Μανδούρα και Καρυπίδη να βρίσκουν τον τρόπο να χαλάσουν τις άμυνες της Παναχαϊκής, το «τριφύλλι» έφτασε στο +3 (19-16), για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 21-17 και να δείχνει αποφασισμένο να τελειώσει εύκολα το σετ. Ωστόσο, οι Πατρινοί βρήκαν τη δύναμη και επέστρεψαν στο ματς και από το 23-20, έκαναν το 23-23, πριν στείλουν το ματς στη παράταση ισοφαρίζοντας σε 24-24. Εκεί με τον Αμορόσο στο σερβίς, το «τριφύλλι» έφτασε στο 2-1, χάρη σε έναν πόντο του Καρυπίδη και άσο του Καναδού που διαμόρφωσε το 26-24.

Απίστευτο ξεκίνημα στο τρίτο σετ για τον Παναθηναϊκό, που με εκπληκτικές επιλογές σε επίθεση και τρομερές υποδοχές, κατάφερε να αφήσει την Παναχαϊκή χωρίς πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ! Με τους Καρυπίδη, Μπέλο και δύο σερί πόντους του Γκάλιτς, το «τριφύλλι» πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 8-0 και έδειξε πως αυτό θα ήταν το αφεντικό στο τέταρτο σετ...

Δεδομένο ήταν πως η Παναχαϊκή κάποια στιγμή θα «ξύπναγε»...Αυτό έγινε σε κάποιο βαθμό μετά το 8-0, με τους Πατρινούς να μειώνουν με επί μέρους σκορ 1-5, σε 9-5. Όμως, ο Παναθηναϊκός είχε ψυχή, είχε αυτό που του έλειπε στα προηγούμενα ματς και βρήκε τη δύναμη να κρατήσει τη διαφορά και να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα για το 3-1. Αμορόσο και Καρυπίδης, μαζί με τον πάρα πολύ καλό Γκάλιτς, έστειλαν το «τριφύλλι» προηγούμενο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ με 16-11.

Το σετ και μαζί το παιχνίδι δεν μπορούσε να χαθεί με τίποτα στη συνέχεια! Ο κόσμος ήταν σε θέση παίκτη και αυτός και όλοι μαζί με τρομερό πάθος έδωσαν το σετ και τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι, μετά το 16-11, βρέθηκαν πίσω με 17-11, αλλά κατάφεραν να πάρουν δύο αναπάντητους πόντους και να μειώσουν στο 17-13, όμως το «τριφύλλι» δεν μπορούσε να χάσει αυτό το παιχνίδι!!! Μπέλος και Αμορόσο αύξησαν τη διαφορά στο 19-13, για να συνεχίσουν οι καλές υποδοχές και επιθέσεις και να φτάσουμε στο άνετο 25-19 και τον Παναθηναϊκό νικητή και πλέον ζωντανό στην υπόθεση παραμονής στην Α1!

Τα σετ: 25-11, 22-25, 26-24, 25-19

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 15π (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/3 επ), Αμορόσο 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μούρ 11 (7/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλλος 17 (14/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 14 (14/17 επ, 39% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 44% υπ - 33% άριστες), Καπίρης, Μαδούρας 1 (1/1 επ), Πολυχρονιάδης (100% υπ - 33% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 22π (18/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Σαρικεΐσογλου 3 (3/13 επ), Λιβαθηνός 2 (2/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 14 (14/28 επ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ) / Βασιλάκος (λ, 88% υπ - 56% άριστες), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Πεφάνης.