ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ

Οι απλήρωτοι και ταλαιπωρημένοι παίκτες του Παναθηναϊκού κρατούσαν τη νίκη (9-7) στο τάι μπρέικ, αλλά λύγισαν και γνώρισαν την ήττα με 3-2σετ.

Παλικάρια παρά την ήττα

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού αν έλεγε κανείς στον Στέλιο Καζάζη και στους παίκτες του οτι θα έχαναν με 3-2 από τον Ολυμπιακό, σίγουρα δεν θα τους ξένιζε και τόσο. Σύμφωνα όμως με την εξέλιξη του αγώνα στην Γλυφάδα, όπου οι «πράσινοι» είχαν την συμπαράσταση 400 οπαδών τους, το «τριφύλλι» θα μπορούσε εύκολα να είχε πάρει τη νίκη...

Η έλλειψη συγκέντρωσης όμως σε ένα κρίσιμο σημείο του τάι μπρέικ (9-7) και τα εξαιρετικά σερβίς του Κοκκινάκη, λύγισαν τα παλικάρια του Παναθηναϊκού που κατέθεσαν την ψυχή τους στο τάραφλεξ. Ακόμη και έτσι όμως, κερδισμένα είναι, καθώς πήραν έναν πόντο που ήταν εκτός προγράμματος και θα τους βοηθήσει σημαντικά στην μάχη για την παραμονή, καθώς η διαφορά με τη Νίκη Αιγινίου μειώθηκε στους 3 πόντους...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αγχωμένα το πρώτο σετ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων (0-2, 1-3, 2-4) όμως οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη άρχισαν να πατάνε καλύτερα και να μειώνουν την διαφορά, πριν τελικά ισοφαρίσουν σε 6-6. Οι βελτίωση συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 9-6 και να το διατηρούν μέχρι το 13-12. Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 13-13 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του «τριφυλλιού» πήραν δύο συνεχόμενους πόντους, ξέφυγαν με 18-16 και με άλλους τρεις σερί στο 20-19 (23-19), αγκάλιασαν το σετ, το οποίο τελικά κατέκτησαν με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξεκίνησε θετικά παίρνοντας προβάδισμα με 1-0 και 2-1, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη... Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα τελειώματά τους, δυσκολεύοντας παράλληλα και την υποδοχή των «πρασίνων», παίρνοντας εκείνοι κεφάλι στο σκορ με 2-4. Οι παίκτες του Καζάζη ισοφάρισαν σε 5-5, 6-6 και 9-9 αλλά σε εκείνο το σημείο έχασαν την συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει ένα σερί 7-1 και να ξεφύγει με 16-10. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 6-2 (16-18), αλλά κάποιες λάθος επιθέσεις έδωσαν ξανά αέρα 4 πόντων (17-21) στον Ολυμπιακό, πριν ισοφαρίσει σε 1-1 (22-25)

Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε όλους τους τομείς, συντηρώντας ένα προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 11-13. Εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να τελειώνει τις φάσεις και να δυσκολεύει το σερβίς του ισοφαρίζοντας σε 13-13 και 14-14. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14-16 και μέχρι το 22-22, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, για να έρθουν δύο συνεχόμενα λάθη των λιμανίσιων και να δώσουν στο «τριφύλλι» τον τίτλο του φαβορί στο σετ (24-22), τον οποίο δεν άφησε να πάει χαμένος, κάνοντας το 2-1 (25-23).

Το 4ο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει συνεχώς το προβάδισμα από το ξεκίνημα μέχρι το 14-14, χωρίς ωστόσο αυτό να έχει ξεπεράσει τους 2-3 πόντους. Εκεί ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε προσωρινά με 15-14 και 16-15, όμως ένα μπλοκ στον Ιωάννου, μία επίθεση του Γιορντάνοφ και ένα λάθος του Πρωτοψάλτη, έβαλαν ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά με 16-18. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 18-18, αλλά μία επίθεση και ένας άσος του Κοκκινάκη έκαναν το 19-21, το οποίο έγινε 19-22. Η διαφορά 3ων πόντων δεν κατέστη δυνατό να ανατραπεί από τους παίκτες του «τριφυλλιού» που έχασαν το σετ με 25-22.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 3-3. Με το 4-3 υπέρ του Παναθηναϊκού ο Ιωάννου πήγε στο σερβίς, δυσκόλεψε την υποδοχή του Ολυμπιακού που έκανε το λάθος και επέτρεψε στους «πράσινους» να ξεφύγουν με 5-3. Ένα λάθος του Στεφάνου επέτρεψε στο «τριφύλλι» να κάνει το 6-4, μία διαφορά 2 πόντων που διατήρησε μέχρι και το 9-7 (7-5, 8-6, 9-7). Σε εκείνο το σημείο αντί το σκορ να γίνει 10-7, με τους παίκτες του Καζάζη να εκμεταλλεύονται το λάθος του Ολυμπιακού, η επίθεση του Γουόκερ δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-8 και αμέσως μετά ισοφάρισαν σε 9-9. Το σερί των λιμανίσιων από 2-0 έγινε 6-0 (9-13), καθώς ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις στα σερβίς του Κοκκινάκη, με αποτέλεσμα τελικά να γνωρίσει την ήττα με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-23, 22-25, 11-15

Παναθηναϊκός (Σ. Καζάζης): Γουόκερ 22, Ιωάννου 12, Πρωτοψάλτης 16, Βέγκελ 11, Λιβαθηνός 1, Στίγγας 8, Ζήσης λ. 58%/ Λιόντας, Μαδουράς.
Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Γιούρισιτς 6, Ποτότσνικ 16, Φιλιποφ 1, Κοκκινάκης 26, Γιορντάνοφ 21, Σμαραγδής 14, Στεφάνου λ. 70% Μαρούλης, Σωτηρίου.