Ρόγκα: «Να ξαναβρούμε το καλό μας πρόσωπο»!

ΒΟΛΕΪ

27.02.2020 14:50

Η αρχηγός της ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού, Πέννυ Ρόγκα μέσω της «Πράσινης Γωνιάς» μίλησε μετά την επιστροφή της ομάδας της στις νίκες με 3-1 σετ επί του Άρη, ενώ αναφέρθηκε και στο επόμενο κομβικό ματς, που θα είναι εκτός έδρας με το Μαρκόπουλο το Σάββατο στις 6μ.μ.

«Πολύ σημαντική νίκη αυτή που κάναμε το Σάββατο στην έδρα μας. Ήταν ένα «τρίποντο» που το θέλαμε πολύ καθώς χρειαζόμαστε «καθαρές» νίκες και στους επόμενους αγώνες για να διατηρηθούμε σε τροχιά 4άδας. Ο Άρης παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος σε σχέση με το μεταξύ μας ματς στο α’ γύρο του πρωταθλήματος. Είναι μια ομάδα που ξέραμε ότι θα μας πίεζε πολύ στο σέρβις, και έτσι μας δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή στο α’ σετ και δε καταφέραμε να το κατακτήσουμε.

Παρόλα αυτά ανασυνταχθήκαμε από το 2ο σετ και μετά, πιέσαμε και εμείς στο σερβίς, παίξαμε σωστά στο μπλοκ-άμυνα, κρατήσαμε την υποδοχή σε υψηλά ποσοστά και καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι και έτσι πήραμε τη νίκη, που είναι πολύ σημαντική και βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά καθώς επιστρέψαμε στα θετικά αποτελέσματα.

Αυτήν την εβδομάδα έχουμε μια πολύ δύσκολη έξοδο, με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που έχει ανέβει πολύ στον β΄ γύρο και έχει κάνει νίκες που ήταν αναπάντεχες. Το Μαρκόπουλο είναι μια νεανική ομάδα όπου όλα τα κορίτσια «παλεύουν» την κάθε φάση και προσπαθούν για το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα. Έτσι για εμάς είναι ένα πολύ κομβικό ματς, καθώς μετά την ήττα από τη Σαντορίνη, πρέπει να βρούμε ξανά τον ρυθμό μας, να παρουσιάζουμε το καλό μας πρόσωπο σε κάθε ματς και να διεκδικούμε τη νίκη μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ανεξαρτήτου αντιπάλου»!

Παναθηναϊκός: Χιλιόμετρα στην παραλία

Ρόκα: «Η Ισπανία δεν είναι καλό παράδειγμα»

Παναθηναϊκός: Ψάχνει τρόπο ο Μαυρομμάτης

Φτιάξε με 15 ευρώ την καλύτερη πεντάδα στην Euroleague

Σύνδρομο στέρησης...

Παναθηναϊκός: «Κανείς δεν θα χάσει χρήματα»

Κορονοϊός: Η απίστευτη… πατέντα για να μην βήχουν δίπλα σας! (photos)

Κορονοϊός: Τηλεδιάσκεψη UEFA-Ομοσπονδιών για το μέλλον των πρωταθλημάτων

Παναθηναϊκός: Η αξιοποίηση του Καμπετσή

Κορονοϊός: 43 νεκροί στην Ελλάδα - 56 νέα κρούσματα - 1.212 στο σύνολο

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: «Μένουμε μέσα μέχρι να τα ξαναπούμε… σπίτι μας» (video)

Παναθηναϊκός: Οι Ευρωπαίοι του «τριφυλλιού»

Πέθανε ο Μανώλης Γλέζος

Μαρτίνεθ: «Καλές αναμνήσεις από τον Παναθηναϊκό»

Η καραντίνα τώρα αρχίζει να «πονάει»!

Ντόρτμουντ: Επιστροφή στις προπονήσεις

Γνωρίζεις γιατί στις διαφημίσεις των ρολογιών η ώρα είναι πάντα 10:09; (photos+video)