ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-1: ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

Σε ένα ματς που είχε διακοπές λόγω της βροχής ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς του League Cup

Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου 3-1: Πήρε προβάδισμα για τους τελικούς

«Εκδίκηση» για την ήττα στο ματς του πρωταθλήματος και συνάμα προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς του League Cup πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ εντός έδρας του Φοίνικα και πλέον ετοιμάζεται για την ρεβάνς στη Σύρο.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 στο «Δ. Βικέλας» της Ερμούπολης, με τους «πράσινους» να διεκδικούν συμμετοχή στον τελικό για πρώτη φορά.

O Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και πήρε το πρώτο σετ με 25-22 για να χάσει ωστόσο το δεύτερο με 21-25 από τους παίκτες του Φοίνικα Σύρου.

Στο τρίτο σετ κι ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 20-19 ο ημιτελικός του Λιγκ Καπ διεκόπη για να μην τεθεί σε κίνδυνο η σωματική ακεραιότητα των αθλητών αφού η όροφη άρχισε να στάζει μετά την μπόρα που έπληξε την Αττική. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίτο σετ και έκανε το 2-1 με 25-21.

Το ίδιο συνέβη και στο τέταρτο σετ με το σκορ στο 16-8 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με το ματς να ξεκινάει και πάλι και τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3-1 με 25-13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2 μπλοκ, 1/3επ.), Στάροβιτς 16 (11/31επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (7/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσοι), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 44%αρ.), Ράπτης 20 (18/26επ., 2 μπλοκ, 31%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 8 (5/8επ.. 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων, Μούχλιας (67%υπ.,).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 11 (9/22επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 22%αρ.), Λινάρδος 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Στερν 9 (6/18επ., 1 μπλοκ, 25%υπ., 25%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Μήλης 22 (22/36επ.) / Βελούδης (λ. - 58%υπ., 37%αρ.), Καρασαβίδης (λ. - 38%υπ., 25%αρ.), Κωστόπουλος (0/2επ.), Αδάμ (0/1επ.), Χριστόφας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).