ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-3: ΛΥΓΙΣΕ ΚΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο κλειστό της Κυψέλης με 3-1 από την Κηφισιά και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της VolleyLeague

Παναθηναϊκός-Κηφισιά 1-3: Λύγισε κι αποκλείστηκε

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά της Volleyleague στα πλέι οφ αφού γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ από την Κηφισιά στο κλειστό της Κυψέλης. Οι «πράσινοι» δεν τα κατάφεραν τη δεδομένη χρονική στιγμή κόντρα στον αξιόλογο αντίπαλο τους ωστόσο το χειροκρότημα των 700 και πλέον οπαδών τους στο τέλος του παιχνιδιού λέει πολλά.

Σε μία δύσκολη και μεταβατική χρονιά ο ΠΑΟ έκανε μια καλή πορεία τερματίζοντας στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου και στην πέμπτη συνολικά.Το «τριφύλλι» είχε την (βασική) ομάδα με το μικρότερο μέσο όρο ηλικίας και έδειξε ότι το μέλλον της ανήκει. Άλλωστε είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα βρίσκει την «υγεία» της σε οικονομικό και διοικητικό επίπεδο ενώ και σε αγωνιστικό , δεν πρέπει να λησμονείται ότι πέρυσι τερμάτισε στην 10η θέση.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο σετ με τον Κηφισιά να προηγείται με 5-8 για να περάσει όμως μπροστά στο σκορ ο Παναθηναϊκός με 10-9 με μπλοκ στον Χαντ. Μάλιστα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκαναν τον 16-13 μετά από άουτ καρφί του Λόπαρ για να ξαναμπεί στο ματς η Κηφισιά και να ισοφαρίσει σε 17-17. Ο Παναθηναϊκός με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών στο κλειστό της Κυψέλης ξεκόλλησε στο σκορ και έκανε το 21-18 με άουτ σερβίς της Κηφισιάς για να πάρει το πρώτο σετ με 25-23 με μπλοκ άουτ από τον Γιορντάνοφ και να κάνει το 1-0 στο ματς.

Όπως τελείωσε το πρώτο έτσι ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τον αγώνα να είναι ντέρμπι και την Κηφισιά να προηγείται με 5-4 με τον Νικολάκη. Μάλιστα η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε το 8-5 στο ματς, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε και με 12-7 με τον Ρουμελιωτάκη. Το προβάδισμα της Κηφισιάς συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-11 στο δεύτερο σετ. Τελικά η Κηφισιά κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 25-17 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η Κηφισιά προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 8-5 με μπλοκ στον Ράπτη, φάση που ανάγκασε τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλέσει τάιμ άουτ.  Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ρίξει το ρυθμό της Κηφισιάς και μείωσε σε 15-11 με τον Γιορντάνοφ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους βρίσκοντας ρυθμό και έκαναν το 16-18 με τον Ράπτη να αναλαμβάνει δράση.  Μάλιστα ο Γιορντάνοφ έκανε το 17-18 για να ακολουθήσει εκρηκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κυψέλης. Όμως η Κηφισιά αύξησε τη διαφορά σε 20-17. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 18-20 με καρφί, με τον Ράπτη όμως να κάνει λάθος σερβίς και να δίνει την ευκαιρία στην Κηφισιά να περάσει μπροστά στο σκορ με 21-18. Ο Παναθηναϊκός όμως μείωσε ξανά σε 20-21 με δυο άουτ από Χαντ και Λάανε, με την Κηφισιά ωστόσο να κάνει το 23-20 και να παίρνει στη συνέχεια το σετ με 22-25 κάνοντας το 2-1 στο κλειστό της Κυψέλης.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αποφασισμένος να κάνει το 2-2 και να στείλει το ματς σε τάι μπρεικ και το έδειξε από τις πρώτες φάσεις του σετ, όταν ο Γιορντάνοφ έκανε το 2-0 με δυο ισάριθμους πόντους για να έρθει ο Ράπτης να γράψει το 3-1. Ο νεαρός άσος με καρφί μείωσε σε 8-10 στο ματς, ενώ οι «πράσινοι» έκαναν το 10-11 στη συνέχεια, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια με 11-11 πριν η Κηφισιά διαμορφώσει το 11-13. Ο Χαντ έκανε το 16-13, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού Δημήτρη Ανδρεόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ.  Ο Γαλιώτος μείωσε σε 16-14, όμως η Κηφισιά έκανε το 19-15 στη συνέχεια. Τελικά, η Κηφισιά πήρε το σετ με 25-19 και θα βρεθεί στα ημιτελικά της Volley League.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-23, 17-25, 22-25, 19-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2/2επ.), Γιορντάνοφ 15 (12/28επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 3 (2/16, 1 μπλοκ, 55%υπ., 25%αρ.), Πανταλέων 6 (5/9επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 23 (19/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσος, 19%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (12/34, 1 άσος, 80%υπ., 47%αρ.), Ρεκ 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Χαντ 18 (17/31επ., 1 άσος), Λάανε 10 (9/16, 64%υ., 32%αρ., 1 μπλοκ), Λόπαρ 12 (8/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσος) / Κάπελας (λ. - 62%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 1 (1/1), Σπυριούνης.