ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1: ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ

Την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη γνώρισε ο Παναθηναϊκός για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: Το πάλεψε αλλά δεν άντεξε

Ο Παναθηναϊκός, αν και βρέθηκε πίσω με 5-1 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ανασυντάχθηκε, ισορρόπησε και με καλύτερες αποφάσεις στις κρίσιμες στιγμές, πήρε το πρώτο σετ στο κλειστό του Ρέντη με 25-23 με μπλοκ άουτ του Ράπτη. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 5-3 αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκαν τις λύσεις και έφεραν το ματς στα ίσια με 5-5 δια χειρός Ράπτη.

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια έκαναν κάποια εύκολα λάθη και ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στο +5 (17-12).  Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο κάνοντας το 18-17 στο δεύτερο σετ. Μάλιστα οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έφεραν το ματς στα ίσια με 18-18. Τελικά ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 καθώς πήρε το σετ με 25-22.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 10-8. Μάλιστα με άσο του Γιορντάνοφ έγινε το 9-12 για τον Παναθηναϊκό.  Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-19, για να μειώσει σε 21-20 ο Παναθηναϊκός. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το τρίτο σετ με  25-22  και έκαναν το 2-1 στο ματς. Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ πήρε το προβάδισμα με 13-7 και τελικά πήρε το σετ με 25-17 και συνάμα τη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 23-25,  25-22,  25-22,  25-17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - ), Ραούβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσοι, 38% υπ.) / Στεφάνου (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Χριστοφιδέλης (100% υπ.), Ζουπάνι 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 58% υπ.), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 11% υπ.), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Πεντίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γαλιώτος.