ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3: ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΤΑ «ΦΙΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ»

Ούτε η Λαμία δεν μπόρεσε να σταματήσει τις παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη που πήραν τη νίκη με 3-0 σετ για την Pre League

Λαμία-Παναθηναϊκός 0-3: Ασταμάτητα τα «φίνα κορίτσια»

Το εμπόδιο της Λαμίας έπρεπε να περάσει ο Παναθηναϊκός προκειμένου να στρέψει μετά το ενδιαφέρον του στο ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο μεγάλο ντέρμπι της Pre League για το βόλεϊ γυναικών. Και τα κατάφερε καθώς οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη συνέχισαν την πορεία τους επικρατώντας με 3-0 σετ στη Λαμία.

Πλέον άπαντες στο τμήμα ρίχνουν το βάρος τους στο μεγάλο ματς της επόμενης Κυριακής (20/01) στη Θεσσαλονίκη για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος όπου θέλουν να πάρουν «εκδίκηση» για την ήττα στο Χολαργό τον πρώτο γύρο. Στο ματς με τη Λαμία το «τριφύλλι» μπήκε πολύ δυνατά και επέβαλλε το ρυθμό του φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη που του δίνει ώθηση για τη συνέχεια.

Με 16 πόντους, Κοσμά και Οικονομίδου οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, με την Λαμπρινίδου να προσθέτει 11 με 4 μπλοκ. Ο ΑΟΛ θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ όταν προηγήθηκε με 23-21 στο δεύτερο, όμως το «τριφύλλι» έκανε σερί 4-0 και το κατέκτησε. Με 14 πόντους η Μπούκουρα ήταν η πρώτη σκόρερ για τις γηπεδούχες που έμειναν εντός τετράδας.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 23-25, 23-25)

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Σαββίδου 2 (1/6 επ., 1 άσος), Κιουτσιούκη 4 (2/12 επ., 2 μπλοκ), Φαλέγκα 5 (3/11 επ., 2 άσοι, 35% υπ. - 13% άριστες), Μπούκουρα 14 (12/33 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Πανοπούλου 7 (5/12 επ., 2 άσοι), Κίσσα 1 (1 άσος) / Μάρκου (λ, 65% υπ. - 53% άριστες), Τσιλαλή 2 (1/2 επ., 1 άσος), Καϊμάκη 2 (1/2 επ., 1 άσος), Τσιούμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 1 (1/2 επ.), Νούσια 4 (4/14 επ. 33% υπ. - 8% άριστες), Κοσμά 16 (9/22 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Οικονομίδου 16 (10/26 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 41% άριστες), Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιάκουλα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).