ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ 3-0: ΕΚΑΝΑΝ «ΠΕΡΙΠΑΤΟ» ΤΑ «ΦΙΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ»

Χωρίς να συναντήσουν καμία αντίσταση οι παίκτριες του τμήματος βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 3-0 σετ της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Pre League

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-0: Έκαναν «περίπατο» τα «φίνα κορίτσια»

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από το ξεκίνημα του ματς έτοιμος να μην αφήσει κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ να πιστέψει ότι μπορεί να του κάνει τη ζημιά. Οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο σετ με 10-7 κάνοντας στη συνέχεια το 19-14 για να ανοίξουν λογαριασμό στο ματς τελικά με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» ήταν σαφώς ανώτερες από τις αντιπάλους τους και έκαναν το 14-8 με την Μαρία Οικονομίδου να αναλαμβάνει δράση και να πηγαίνει με συνεχόμενους πόντους τη διαφορά στο +6 (21-15) για να πάρει τελικά και το δεύτερο σετ με 25-19. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ κάνοντας το 1-3 αλλά η Οικονομίδου ήταν και πάλι παρών φέρνοντας το ματς στα ίσια (4-4). Οι φιλοξενούμενες έκαναν το 12-6 όμως οι «πράσινες» δήλωσαν ξανά παρών και μείωσαν σε 13-10 και 14-12 με μπλοκ της Κελεσίδη.

H Οικονομίδου απάντησε και πάλι και «πυροβολώντας» από το σερβίς έκανε το 15-15 για το «τριφύλλι». O Παναθηναϊκός μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-16 με άσο της Νούσιας, ενώ με μπλοκ η Λαμπρινίδου έκανε το 18-16 για τις παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη. Οι «πράσινες» δεν σταμάτησαν εκεί και έκαναν το 22-17 κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-18 παίρνοντας μια «καθαρή νίκη».

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-19, 25-18)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κελεσίδη 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Κοσμά 12 (10/28 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.), Κουντουρά 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Νούσια 6 (5/14 επ., 1 άσος, 46% υπ.), Οικονομίδου 17 (12/32 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 82% υπ.), Λεωνίδου.
ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 8 (7/26 επ., 1 άσος), Ζίγκα 2 (1/3 επ., 1 άσος), Καββαδία 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Τέζα 1 (1/3 επ.), Τοτσίδου 6 (4/22 επ., 2 άσοι, 40% υπ.), Χρήστου 3 (3/22 επ., 40% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 56% υπ.), Μπελιά (λ, 36% υπ.), Εικοσπεντίδου 3 (2/4 επ., 1 άσος), Μπανίκα, Αντωνιάδη, Ντόνα.