ΡΑΠΤΗΣ ΣΤΗΝ «Π»: «ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΩΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ»

Ο Αλέξανδρος Ράπτης μίλησε στην «Πράσινη» για τη νίκη επί της Κομοτηνής, τονίζοντας πως οι «πράσινοι» έκαναν απλά το καθήκον τους.

Ράπτης στην «Π»: «Κάναμε αυτό που έπρεπε ως Παναθηναϊκός»

Της Δήμητρας Πολυχρονοπούλου

Ονειρεμένο είναι το ξεκίνημα του πρωτοεμφανιζόμενου στην κατηγορία, ακραίου του Παναθηναϊκού, Αλέξανδρου Ράπτη, ο οποίος αποδεικνύει πως είναι το… next big thing του ελληνικού βόλεϊ!

Ο νεαρός ακραίος του «τριφυλλιού» στα τρία παιχνίδια, που έχει δώσει η ομάδα του, έχει αγωνιστεί σε 13 σετ, βασικός δηλαδή σε κάθε παιχνίδι και σετ, και έχει κερδίσει 55 πόντους, οι 44 από επίθεση με 51,2% αποτελεσματικότητα, 5 άσους και 6 μπλοκ! Μάλιστα στο ματς με τον Ολυμπιακό ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και αναδείχθηκε MVP Βίκος Cola της 2ης αγωνιστικής της Volley League. Την βράβευση στο νεαρό αθλητή έκανε ο αντιπρόεδρος του Παναθηναϊκού ΑΟ, Στέφανος Αυγουλέας πριν το ματς με την Κομοτηνή.

Ο Αλέξανδρος Ράπτης, που τον Φεβρουάριο θα… ενηλικιωθεί, μίλησε στην «Πράσινη» για την απόδοσή του και για την πρώτη «καθαρή» νίκη που πέτυχε η ομάδα του στο πρωτάθλημα, με 3-0 κόντρα στην ομάδα της Κομοτηνής.

«Κάναμε αυτό που έπρεπε ως Παναθηναϊκός, και πήραμε τη νίκη κόντρα στην Κομοτηνή, και μάλιστα χωρίς να χάσουμε σετ. Εμείς βάλαμε, με τα δικά μας λάθη την αντίπαλό μας στο παιχνίδι στο τρίτο σετ, όμως με την βοήθεια του προπονητή μας καταφέραμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι, πιο συγκεντρωμένοι και πιο δυνατοί, για να το «καθαρίσουμε»!» ανέφερε αρχικά ο νεαρός ακραίος και κατέληξε λέγοντας: «Αισθάνομαι πολύ καλά για το κλίμα στην ομάδα. Ο τίτλος του MVP δεν οφείλεται μόνο στην προσωπική απόδοση ενός αθλητή, αλλά στην γενικότερη δουλειά και στη νοοτροπία της ομάδας».

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει χωρίς απουσίες στην Θεσσαλονίκη, όπου το Σάββατο αναμένεται να αντιμετωπίσει στο κλειστό της Μίκρας τον Ηρακλή για την 6η αγωνιστική της Volley League.