ΑΕΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2: ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volley League από την ΑΕΚ εκτός έδρας

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-2: Πλήρωσε τα λάθη του...

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη που έκανε σε κάποιες κρίσιμες στιγμές του αγώνα και γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την ΑΕΚ στο Μετς στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volley League.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε στο σημερινό ματς ο Ράπτης που είχε 22 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει σε τέταρτο και πέμπτο σετ. Ο Πανταλέων έκανε θραύση στο μπλοκ με πέντε και 13 πόντους στο σύνολο.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, είχε προβάδισμα με 8-6 στο τάι μπρέικ αλλά με τρία λάθη στο φινάλε έκανε πιο εύκολο το έργο της «Ενωσης» που στον πρώτο της αγώνα στο πρωτάθλημα ξεκίνησε με νίκη. Οι «πράσινοι» και στα τρία επίσημα παιχνίδια που έχουν δώσει από την αρχή της σεζόν (ένα για το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με την ΑΕΚ και δύο στο πρωτάθλημα με Ολυμπιακό και ΑΕΚ) γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (μπλοκ), Στοΐλοβιτς 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 15 (9/9 επ., 6 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος 16 (13/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (5/11 επ., 56% υπ. - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 13 (7/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράπτης 22 (16/37 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 26% άριστες), Γαλιώτος.