ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε τελικά με 3-2 από την ΑΕΚ για το League Cup βόλεϊ στο κλειστό της Κυψέλης

Βόλεϊ ανδρών: Λύγισε στο τέλος

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε το πάνω χέρι κάνοντας μάλιστα το 2-0 σετ όμως οι «πράσινοι» ξέμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν την ήττα με 3-2 από την ΑΕΚ στο κλειστό της Κυψέλης. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήθελαν τη νίκη καθώς μετά την αποχώρηση του Ηρακλή Χαλκίδας από τη διοργάνωση όποια ομάδα νικούσε θα έπαιρνε και την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Για τον Παναθηναϊκός πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιορντάνοφ με 24 πόντους ενώ 17 σημείωσε ο Πελεκούδας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τον Γιορντάνοφ να δίνει τον ρυθμό προηγήθηκε 4-2. Ο Στοΐλοβιτς ισοφάρισε 6-6 για την Ενωση αλλά ο Γιορντάνοφ με επίθεση και δύο λάθη από Λιόκα, Γκαρά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 9-6. Ο αγώνας ισορρόπησε, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε υποδοχή και η ΑΕΚ δεν είχε την άμυνα – μπλοκ για να φτάσει τους «πράσινους». Το σκορ δεν άλλαξε και ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκανε το 25-22.

Πιο συναρπαστικό ήταν το 2ο σετ με την ΑΕΚ να ισορροπεί στην υποδοχή και να ανεβάζει τα ποσοστά στην επίθεση της με αποτέλεσμα να γίνει και απειλητική. Ο Παναθηναϊκός πάλι ξεκίνησε με προβάδισμα το οποίο έτασε στη μέγιστη τιμή του (+5) με τον άσσο του Γιάκομπσεν 13-8. Με δύο πόντους του πρώην πράσινου Χαραλαμπίδη η ΑΕΚ μπήκε στο σετ και ισοφάρισε με τον επίσης πρώην πράσινο πασαδόρο Γιώργο Δρογκάρη που έκανε το 15-15. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ μέχρι το 23-23. Ο Πελεκούδας (που είχε κάνει και το 23-22) έδωσε προβάδισμα 24-23 με ατομικό μπλοκ και με επίθεση έκλεισε το σετ 25-23 εν μέσω αποθέωσης.

Η ΑΕΚ ανεβάζοντας τα ποσοστά της σε επίθεση και μπλοκ κατάφερε τελικά να πάρει το τρίτο σετ μειώνοντας σε 2-1 τον αγώνα όπως έκανε και στο τέταρτο σετ με τον αγώνα να καταλήγει στο τάι μπρεικ.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 7-7 με δύο λάθη της ΑΕΚ και μπλοκ του Γιάκομπσεν αλλά η ΑΕΚ με περισσότερες λύσεις στην επίθεση πήρε τρεις καθοριστικές επιθέσεις με Τζιουμάκα, Χαραλαμπίδη και Στοΐλοβιτς για το 10-7. Μέχρι το τέλος κράτησε η διαφορά και έκλεισε τον αγώνα με πόντο του Τζιουμάκα 15-12.

Τα σετ (2-3): 25-22, 25-23, 23-25, 23-25, 12-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (22/49 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 30% άριστες), Πανταλέω 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 9 (7/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 13% άριστες), Πελεκούδας 17 (11/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 78% υπ. - 28% άριστες), Γαλιώτος.
ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Λιόκα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 6 (6/12 επ.), Στοΐλοβιτς 21 (18/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 78% υπ. - 59% άριστες), Κανέλος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μότα 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. - 15% άριστες) / Γκαράς (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Δρογκάρης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ.), Τζιουμάκας 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1 μπλοκ).