ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΒΟΛΕΪ: ΕΝΑΣ ΑΠΡΙΛΗΣ «ΚΟΛΑΣΗ»

Μετά το διπλό του Εθνικού Αλεξανδρούπολης εκτός έδρας κόντρα στη Νίκη Αιγινίου για τα πλέι άουτ του Πρωταθλήματος Α1 Ανδρών βόλεϊ ο Παναθηναϊκός καλείται να είναι πολύ προσεκτικός όσο αφορά την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία

Παναθηναϊκός βόλεϊ: Ένας Απρίλης «κόλαση»

«Ο δικός μου ο δρόμος» είναι ο τίτλος του τραγουδιού του Πασχάλη Τέρζη και οι παίκτες του Παναθηναϊκού καλούνται να τον βαδίσουν αφήνοντας στην άκρη όλους και όλα για να πετύχουν το στόχο τους που δεν είναι άλλος από την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία του ανδρικού βόλεϊ. Οι «πράσινοι» είδαν το έργο τους να γίνεται πιο δύσκολο μετά και τη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κόντρα στην Νίκη Αιγίνιου για την πρεμιέρα των πλέι άουτ, όμως αλλά είναι μαθημένοι στα δύσκολα όπως έδειξαν και στο φινάλε του Πρωταθλήματος, όπου ουσιαστικά πλήρωσαν τα άσχημα αποτελέσματα της εκκίνησης της διοργάνωσης και μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία. Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά τη νίκη του τη Μεγάλη Τετάρτη έχει τρεις βαθμούς, έναντι 2 της Νίκης Αιγινίου (με αυτούς ξεκίνησε τα πλέι άουτ) και μηδέν του Παναθηναϊκού (είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική).

Ντέρμπι παντού

Πλέον οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου υποδέχονται την Τετάρτη 11 Απριλίου τη Νίκη Αιγινίου και θέλουν καθαρή νίκη για να δείξουν ότι θέλουν όσο τίποτα άλλο την παραμονή στην κατηγορία καθώς το επιτάσσει το όνομα και το βάρος της φανέλας. Στη συνέχεια στις 14 Απριλίου το «τριφύλλι» θα ταξιδέψει στην Αλεξανδρούπολη όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Εθνικό. Αν μη τι άλλο δυο ματς όπου η νίκη είναι μονόδρομος. Σε αυτό το σημείο να θυμίσουμε ότι η τελευταία ομάδα της βαθμολογίας θα είναι αυτή που θα ακολουθήσει την Παναχαϊκή στην Α2 κατηγορία. Τέσσερις μέρες αργότερα υπάρχει ο αγώνας του Εθνικού με την Νίκη Αιγίνιου στην Αλεξανδρούπολη όπου και εκεί το «τριφύλλι» θα περιμένει το επιθυμητό αποτέλεσμα ανάλογα με το πώς έχουν πάει ως εκείνη τη στιγμή τα ματς.

Δυο ματς σε τέσσερις μέρες και Κύπελλο

Για την πέμπτη αγωνιστική (26/04) ο Παναθηναϊκός θα παίξει με τη Νίκη εκτός έδρας, ενώ τέσσερις μέρες αργότερα θα υποδεχθεί τον Εθνικό στην τελευταία αγωνιστική όπου οι «τριφυλλοφόροι» ευελπιστούν να έχουν τελειώσει με τον υποβιβασμό και να σχεδιάζουν ήδη την επόμενη ημέρα, η οποία θα είναι πολύ καλύτερη από τη σημερινή. Στο μεταξύ να τονίσουμε ότι ο Παναθηναϊκός θα έχει μπροστά του και την πρόκληση που λέγεται Final-4 Κυπέλλου, το οποίο θα διεξαχθεί στη Ρόδο και στις 20 Απριλίου οι «πράσινοι» θα παίξουν με τον Ηρακλή, ενώ αν περάσουν στον τελικό μια μέρα αργότερα θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το τρόπαιο (Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ ο άλλος ημιτελικός). Τέλος, να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει να κερδίσει φέτος στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος ούτε τη Νίκη Αιγινιού ( έχει χάσει δυο φορές με 3-2 σετ) ούτε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (έχει ηττηθεί και τις δυο φορές με 3-1 σετ).