ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ… ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕΤ (PHOTOS)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα 3-1 από τον ΟΣΦΠ στου Ρέντη, παρότι προηγήθηκε…

Παναθηναϊκός… για ένα σετ (photos)

Στη διαδικασία των play out θα διεκδικήσει την παραμονή του στη Volleyleague ο Παναθηναϊκός, μετά την ήττα από τον ΟΣΦΠ με 3-1 σετ στου Ρέντη στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» τα έδωσαν όλα, όμως, δεν κατάφεραν παρά να πάρουν μόνο το πρώτο σετ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, που είχαν και τη διαιτητική εύνοια σε κάποια καθοριστικά σημεία των σετ όπου οι «πράσινοι» πήγαν να βγάλουν αντίδραση, ήταν αυτοί που πήραν εύκολα τα σετ και μαζί τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός, βέβαια, αγωνίστηκε χωρίς τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο ο οποίος ενίσχυσε την ομάδα παίδων του Συλλόγου στον τελικό της ΕΣΠΑΑ. Παρόλα αυτά, μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και σε κανένα σημείο του δεν άφησε να φανεί η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων. Οι «πράσινοι» αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους με την αποτελεσματικότητά τους, κάτι που τους οδήγησε στο να πάρουν το σετ 25-23. Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, όταν δυνάμωσε το μπλοκ του ΟΣΦΠ ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα, έχασε τη συγκέντρωσή του και μοιραία το έχασε 25-17.

Καθοριστική, βέβαια, ήταν η φάση στο 16-12 όπου καθαρά πόντος υπέρ του Παναθηναϊκού καταλογίστηκε ανάποδα, με αποτέλεσμα να γίνει το 17-12. Εκεί ο ΟΣΦΠ ξέφυγε αρκετά, πήρε ψυχολογία και «καθάρισε» το σετ με το «Τριφύλλι» να δείχνει ιδιαίτερα επηρεασμένο και να χάνει το σετ 25-17, όπως και το επόμενο με… κάτω τα χέρια (25-12). Στο τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια, δεν είχε όμως τις λύσεις απέναντι στους αντιπάλους του που είχαν πληθώρα επιλογών από ένα πανάκριβο ρόστερ και κατάφεραν να επικρατήσουν 25-21.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα αρχίσει να προετοιμάζεται για τη διαδικασία των play out. Οι «πράσινοι» θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στην κατηγορία απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τη Νίκη Αιγινίου…

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-12, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 13 (8/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (6/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ -35% άριστες), Ραουβέρντινκ 13 (11/19 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Στεφάνου (λ, 63% υπ -37% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 9 (9/12 επ), Μπέμε, Ντρίζγκα, Τσέλιος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 (19/41 επ, 1 ασσος), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Καρντόσο 14 (12/26 επ, 2 άσσο, 58% υπ -29% άριστες), Μπατατζίμ 8 (8/26 επ, 68% υπ -59% άριστες), Πανταλέων 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ - 48% άριστες), Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1/3 επ), , Παλαιολόγος.