ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: «ΚΑΡΦΩΣΑΝ» ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΙΚΟ! (PHOTOS)

Οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού νίκησαν άνετα την ΑΕΚ με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΣΠΑΑ.

Παναθηναϊκός: «Κάρφωσαν» την ΑΕΚ και πήγαν τελικό! (photos)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού τον ημιτελικό με την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του Φάιναλ Φορ της ΕΣΠΑΑ το οποίο διεξάγεται στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Οι παίκτες του Δημήτρη Μαρκάκη ήταν εξαιρετικοί και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο σετ, οι «πράσινοι» έμοιαζαν με… καταιγίδα. Είχαν καλό πλάνο στην επίθεση, ενώ το μπλοκ τους λειτούργησε εξίσου καλά. Κάπως έτσι το κατέκτησαν με 25-20, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό. Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος ήταν πολύ καλός για μία ακόμα φορά, ενώ ο πασαδόρος Θεοφάνης Ρουσόπουλος οργάνωνε εξαιρετικά, μοιράζοντας το παιχνίδι μαεστρικά. Το δεύτερο σετ ήταν κι αυτό στο ίδιο μοτίβο, με το «τριφύλλι» να κάνει… κουμάντο στο τάραφλεξ και να δείχνει στην Ένωση ποια ομάδα είναι το αφεντικό.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 25-18 και χρειαζόταν ένα ακόμα σετ για να «καθαρίσει» τη νίκη και την πρόκριση. Οι «κιτρινόμαυροι» θέλησαν να αντισταθούν στο τρίτο σετ, αλλά η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν εμφανέστατη και το ματς έληξε με τους Εφήβους του Παναθηναϊκού να κάνουν το 3-0 με 25-17 και να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον Πανερυθραϊκό, που νίκησε 3-0 την Κηφισιά, ενώ ο αγώνας θα αρχίσει στις 19:30 της Κυριακής (25/02).