ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-3 από τον Φοίνικα στη Σύρο και θα παίξει την πρόκριση στα ημιτελικά στο ματς της Πέμπτης στο κλειστό του Πανελληνίου…

Ήττα στα σημεία και ραντεβού στην Κυψέλη!

Αν και το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη Σύρο έδειξε πως το «Τριφύλλι» θα κάνει ένα εύκολο 2-0 στη σειρά με τον Φοίνικα, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα περίμεναν οι «πράσινοι». Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι με όπλο το πιεστικό σερβίς αλλά και την καλή τους άμυνα, κατάφεραν να επιστρέψουν, να προηγηθούν 2-1 και να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση. Ο Παναθηναϊκός αρχικά την απέτρεψε, αφού με τρομερό μπλοκ κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 και να στείλει το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί, οι «πράσινοι» δεν άρχισαν καλά αλλά γρήγορα ισορρόπησαν την κατάσταση. Σε κρίσιμα σημεία, όμως, έκαναν αρκετά λάθη κι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα των σετ το ματς.

Το 1-1 στη σειρά έγινε για τον Φοίνικα, λοιπόν, με τον Παναθηναϊκό πάντως να περιμένει για το τρίτο και τελευταίο ματς την ομάδα της Σύρου στην έδρα του αφού είχε το πλεονέκτημα. Έτσι, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί την Πέμπτη στην Κυψέλη.

Τα σετ: 13-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-10