ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: ΟΤΑΝ Ο ΚΑΠΟΥΡΑΝΗΣ… ΓΛΕΝΤΗΣΕ ΤΟΥΣ «ΓΑΥΡΟΥΣ» ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ! (PHOTOS+VIDEO)

Πέρασαν 24 χρόνια από όταν ο Παναθηναϊκός με γκολ στο φινάλε από τον Καπουράνη… ξέρανε το λιμάνι!

Σαν σήμερα: Όταν ο Καπουράνης… γλέντησε τους «γαύρους» στο λιμάνι! (photos+video)

Στη… μυθική σεζόν 1995-1996, ο Παναθηναϊκός κλήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 1995 να αντιμετωπίσει τους Πειραιώτες στο Φάληρο για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο παλιό «Γ. Καραϊσκάκης», και με τους οπαδούς του να δίνουν τη δική τους παράσταση στις κερκίδες, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα σε εκείνο το ντέρμπι με τον Χουάν Χοσέ Μπορέλι στο 51’ της αναμέτρησης. Ο Καραπιάλης με περιπετειώδη τρόπο ισοφάρισε για τον οσφπ οκτώ λεπτά αργότερα και μάλιστα ο ρέφερι Παπαδάκος προσπάθησε να τους δώσει τη νίκη καταλογίζοντας πέναλτι, το οποίο όμως έχασε ο Σκαρτάδος.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έχοντας το 1-1 στα χέρια του έψαχνε το πώς θα… αποτελειώσει τους Πειραιώτες. Και βρήκε έναν… σαδιστικό τρόπο να το καταφέρει. Δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ένας πρώην παίκτης του οσφπ ο Γιώργος Καπουράνης, συνδυάστηκε με τον Μπορέλι και «κάρφωσε» τον Στρακόσα και όλο το λιμάνι για να γίνει… σύνθημα για αρκετά χρόνια στα χείλη των φίλων του Παναθηναϊκού, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για το «τριφύλλι»!

Ολυμπιακός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Στρακόσα, Κρεμενλίεφ, Καραταΐδης, Αμανατίδης (61' Μαρινάκης), Σκαρτάδος, Πασσαλής (82' Γεωργάτος), Καραπιάλης, Καλαντζής, Ίβιτς, Γιουσκόβιακ, Αλεξανδρής (55' Γκώνιας)

Παναθηναϊκός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Βάντσικ, Καλιτζάκης, Γεωργιάδης Γ.Σ., Αποστολάκης, Ουζουνίδης, Μαραγκός, καπουράνης, Δώνης (79' Λαγωνικάκης), Μπορέλι (89' Γκούμας), Γεωργιάδης Γ.Χ., Βαζέχα (58' Χριστοδούλου)

Δείτε το βίντεο με τα γκολ του αγώνα στο gallery του Leoforos.gr κάτω από την κεντρική φωτογραφία του θέματος ***