ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΛΛΗ...

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 4-0 της Καλλονής, αλλά για να γυρίσει... το κλίμα μετά τον αποκλεισμό ντροπή από την Καμπάλα, χρειάζονται πολλά παραπάνω.

Θέλει δουλειά πολλή...

Στην... παγωμένη Λεωφόρο για 87 λεπτά λόγω της καθιστικής διαμαρτυρίας της Θύρας 13 ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι πιο αποτελεσματικός από ποτέ ξανά φέτος και να φιλοδωρήσει με τέσσερα τέρματα την Καλλονή, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας ύστερα από δύο αγωνιστικές.
Οι «πράσινοι» δεν έθελξαν με το θέαμα που παρουσίασαν, αλλά διόρθωσαν σε πρώτη φάση το πρόβλημα στο γκολ, καθώς έκαναν γκολ τις περισσότερες από τις φάσεις που δημιούργησαν. Το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα έγινε για πρώτη φορά μετά το 2011, όταν και πάλι τότε οι «πράσινοι» είχαν γνωρίσει διπλό οδυνηρό αποκλεισμό στην Ευρώπη και διεκδίκησαν τον τίτλο μέχρι να τραυματιστεί ο Λέτο και να αναλάβει δράση το παρασκήνιο.
Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με 4-4-2 σε σχήμα ρόμβου στη μεσαία γραμμή με τον Λαγό σε ρόλο αμυντικού χαφ, τον Ζέκα δεξιά του, τον Αμπέντ, στην επανεμφάνισή του αριστερά και τον Νίνη, πίσω από από τους Μπεργκ, Καρέλη. Στην άμυνα παρέμεινε το δίδυμο των Σάντσεθ, Ταυλαρίδη, με τους Μαρινάκη, Πράνιτς σε ρόλο μπακ.
Από την πλευρά του ο Θαλής Θεοδωρίδης παρέταξε ένα συντηρητικό 5-4-1, με πολλούς παίκτες πίσω από την μπάλα.

Άκρως αποτελεσματικός

Το «παγωμένο» κλίμα στις εξέδρες μεταφέρθηκε κατά κάποιο τρόπο και στον αγωνιστικό χώρο, μιας και ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε πολλές φάσεις απέναντι στο... πούλμαν της Καλλονής, ωστόσο ευτύχησε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια να έχει απίστευτη αποτελεσματικότητα, μιας και στο πρώτο μισάωρο βρέθηκε να προηγείται με 2-0 με... μιάμισι ευκαιρία.
Η πρώτη ήρθε στο 9' με τον Σάντσεθ να βλέπει την κούρσα του Ζέκα από δεξιά, τον βρήκε με έξοχη βαθιά μπαλιά, ο Πορτογάλος έκανε με τη μία το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Καρέλης με προβολή έκανε το 1-0.
Η δεύτερη ήρθε από τραγικό λάθος του αμυντικού Ούκα, ο οποίος πήρε την μπάλα από ελεύθερο του Χογκ, πιέστηκε από τον Καρέλη και επιχείρησε να γυρίσει πίσω στον τερματοφύλακά του, αλλά ο Μπεργκ καραδοκούσε έκλεψε και σε κενή εστία έκανε το 2-0.
Είχε προηγηθεί η αναγκαστική αλλαγή του Νίνη με τον Πέτριτς, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι των «πράσινων». Είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν απειλήθηκαν, αλλά δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Χογκ για να απειλήσουν, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Μία από τα ίδια

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του (με αποτέλεσμα να έρθει και η μουρμούρα από την εξέδρα) κατάφερε άκρως... επαγγελματικά αυτή τη φορά να πετύχει ένα ακόμα γκολ. Στο 57' συγκεκριμένα ύστερα από κόρνερ και μια αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή ο Ταυλαρίδης εκμεταλλεύτηκε την ασταθέστατη απόκρουση του Χογκ στο σουτ του Καρέλη και με προβολή έκανε το 3-0. Στην πρώτη καλή ευκαιρία της επανάληψης.
Ο ρυθμός ήταν ανάλογος και στη συνέχεια, με τους «πράσινους» ωστόσο να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες σε σχέση με το υπόλοιπο παιχνίδι. Κάπως έτσι ήρθε και το τέταρτο γκολ, όταν ύστερα από μπαλιά του Σάντσεθ από την άμυνα, ο Μπεργκ βγήκε έξω αριστερά, βρήκε τον Καλτσά ΄στο δεύτερο δοκάρι, που με κοντρόλ και δυνατή πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον Πέτριτς στο 80ό λεπτό.