ΧΥΣΑΜΕ Σ' ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ...

...δάκρυα χαράς για το ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΑ του Ολυμπιακού από τον Γιάννη Αναστασίου και τους παικταράδες του με 3-0 μέσα στο «τηγάνι».

Χύσαμε σ' όλο τον Πειραιά...

Τον ξεφτίλισε. Μόνο αυτό μπορεί να πει κάποιος για τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 3-0 μέσα στο Καραϊσκάκη, «καίγοντας» τον καρνάβαλο από τον Πειραιά. Πράνιτς, Μπεργκ και Αμπέντ έγραψαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ, αλλά και όσοι αγωνίστηκαν στο λυόμενο έδωσαν την ψυχή τους για να πάρει το «τριφύλλι» αυτή τη μεγάλη νίκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με 4-3-2-1, έχοντας τον Λαγό αμυντικό χαφ, τους Πράνιτς και Ζέκα λίγο πιο μπροστά του και τους Ατζαγκούν και Αμπέντ πίσω από τον Μπεργκ. Στόχος του «Ολλανδού» ήταν να ελέγξει τον χώρο του κέντρου και μαζί τον ρυθμό του αγώνα. Κάτι που σε συνδυασμό με την ασφυκτική πίεση του ασκούσαν οι «πράσινοι», το κατάφερε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το που έφευγε η μπάλα από τον Ρομπέρτο και πήγαινε στους αμυντικούς, αμέσως οι μεσοεπιθετικοί έπεφταν πάνω της, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην έχουν άνεση στην κυκλοφορία της μπάλας. Μπορεί να είχαν την κατοχή, όμως η τακτική των «πράσινων», τα πολλά τρεξίματα και η εξαιρετική παρουσία της άμυνας και ειδικά του Σίλντενφελντ δεν επέτρεπαν στον Ολυμπιακό να απειλήσει. Εξαίρεση αποτέλεσε ουσιαστικά μία φάση, αυτή με τον Ολαϊτάν στο 23', καθώς ακόμη και το καλό σουτ του Χολέβας τρία λεπτά νωρίτερα, ήταν μακρινό, μετά από διώξιμο της άμυνας.

Αυτό όμως δεν επέτρεπε στους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου να βγουν μπροστά. Έχοντας κακή κυκλοφορία της μπάλας και πολλά λάθη στο ενεργητικό τους, αδυνατούσαν να φτάσουν στην περιοχή του Ρομπέρτο. Η αναγκαστική αλλαγή του Ολαϊτάν, ο οποίος στο 30ο λεπτό έπεσε στο έδαφος λόγω προβλήματος στον αυχένα και αντικαταστάθηκε με τον Βαλντέζ, φάνηκε να αποδιοργανώνει την επιθετική γραμμή του Ολυμπιακού. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» βρήκαν την ευκαιρία και χτύπησαν στην αντεπίθεση, χάρη στην εξαιρετική ενέργεια του Μπεργκ και το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τελείωμα του Πράνιτς, ο οποίος στο 44ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι».

Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιάννη Αναστασίου να έχει κλειδώσει με την τακτική του τον Ολυμπιακό, ο οποίος όχι μόνο δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Καπίνο, αλλά έβλεπε τους «πράσινους» να βγαίνουν στην αντεπίθεση όποτε ήθελαν, κάνοντας πλάκα με την άμυνα των γηπεδούχων. Έτσι, μετά την προειδοποιητική βολή του Μπεργκ στο 47' ήρθε 20 λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία με τον Σουηδό, ο οποίος την εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 0-2.

Οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία με τον Αμπέντ στο 76'. Ο Σιδηρόπουλος που σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έσπρωχνε όσο μπορούσε τον Ολυμπιακό, βρήκε την ευκαιρία στο 78' να δώσει ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στους γηπεδούχους, το οποίο όμως ο Τσόρι το έστειλε άουτ. Έτσι, οι «πράσινοι» νιώθοντας οτι με τίποτα δεν μπορούν να χάσουν τη νίκη, συνέχισαν να βγαίνουν μπροστά και με την απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Αμπέντ, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
20' Μακρινό δυνατό σουτ του Χολέβας, ο Καπίνο έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε εύκολα.
23' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Πέρεζ, ο οποίος περνάει την μπάλα από τον Κουτρουμπή για τον Ολαϊτάν, ο οποίος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Καπίνο. Κάνει όμως τραγικό κοντρόλ, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει.
44' Ο Μπεργκ βγαίνει στην αντεπίθεση, μπαίνει στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή σπάει την μπάλα στον άξονα. Εκεί ήρθε ο Πράνιτς, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-1.
47' Ο Ζέκα κλέβει την μπάλα και βγάζει μαγική μπαλιά για τον Μπεργκ, ο οποίος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ρομπέρτο, αλλά την ώρα που πλασάρει, επεμβαίνει ο Παπαδόπουλος που έδιωξε σε κόρνερ.
59' Σέντρα του Κάμπελ από αριστερά, ο Βαλντέζ έβαλε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Καπίνο.
67' Τρομερή μπαλιά του Ζέκα για τον Μπεργκ, ο οποίος νικάει κατά κράτος τον Παπαδόπουλο, πλασάρει και κάνει το 0-2.
76΄ Ο Ζέκα βγάζει στην αντεπίθεση τον Αμπέντ, ο οποίος συγκλίνει προς τα δεξιά, κάνει το διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως περνάει άουτ.
78' Ο Βαλντέζ πέφτει σαν πυροβολημένος στην διεκδίκηση της μπάλας με τον Κουτρουμπή και ο Σιδηρόπουλος δεν χάνει την ευκαιρία να δώσει το πέναλτι.
89' Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Αμπέντ, ο οποίος κάνει το 0-3.