ΣΤΑ 4 ΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 4-0 το παράρτημα του Βόλου και τον Κουκουλάκη, παίρνοντας από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Στα 4 το παράρτημα

Για 45 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν εγκλωβισμένος στα λάθη του, στον κλεισμένο στην άμυνα του Ολυμπιακό Βόλου και στα τρομερά διαιτητικά λάθη του Κουκουλάκη. Το γκολ του Ατζαγκούν όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, απέβαλαν το άγχος από τους «πράσινους» και οι Μπαϊράμι, Μπεργκ, Καρέλης σφράγισαν τη νίκη με 4-0 και την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με το καθιερωμένο πλέον 4-4-2 με σχηματισμό ρόμβου στο κέντρο, έχοντας όμως πολλές αλλαγές σε πρόσωπα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κοτσόλης, με τους Σπυρόπουλο, Χουχούμη να είναι στα άκρα της άμυνας και τους Κουτρουμπή, Τριανταφυλλόπουλο στο κέντρο. Σε ρόλο αμυντικού χαφ ήταν ο Λαγός, με τους Ντίνα, Μπαϊράμι μπροστά του και τον Ζέκα πίσω από τους Μπεργκ, Ατζαγκούν.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, έχοντας 4 ευκαιρίες στο πρώτο 12λεπτο με τους Μπαϊράμι, Μπεργκ και Ατζαγκού, οι οποίες όμως δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κλείνονται στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα ο Μελίσσης και ο Κωστούλας να καθαρίζουν εύκολα τις σέντρες που γίνονταν από τα πλάγια. Έτσι και με τον Μπαϊράμι να είναι δραστήριος, αλλά αναποτελεσματικός στις προσπάθειές του, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Βόλου για περίπου 25 λεπτά.

Μετά το σουτ του Μπεργκ στο 18’, η επόμενη αξιόλογη φάση ήταν στο 42ο λεπτό στο τετ-α-τετ του Σουηδού, το οποίο αποτέλεσε την αφετηρία για ένα καυτό 3λεπτο όπου ο Παναθηναϊκός έχασε συνολικά 4 ευκαιρίες. Σαν να μην έφτανε η απώλειά τους, είχε να αντιμετωπίσει και τον προκλητικό Κουκουλάκη, ο οποίος έκλεισε τα μάτια σε τρία πεντακάθαρα πέναλτι στον Μπεργκ. Ένα στην φάση του 42’ όπου ο Μελισσής τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή την ώρα που προσπαθούσε να πλασάρει τον Γεωργίου, ένα του Πιννδώνη στον Τριανταφυλλόπουλο στο 43’ και άλλο ένα, στο 44’ όταν ο Ρόκας τον έριξε κάτω, στο κόρνερ του Μπαϊράμι. Πριν από αυτά όμως είχε σταματήσει στο 23’ με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Μπεργκ, την ώρα που έμπαινε στην περιοχή. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να περιοριστεί στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο…

Το ξεκίνημα της επανάληψης όμως ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Έτσι στο 48’ με τον Ατζαγκούν άνοιξαν το σκορ, ενώ 9’ λεπτά αργότερα ο Μπαϊράμι έκανε το 2-0. Η εξέλιξη αυτή όμως δεν πτόησε τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου από το να κυνηγούν την επίτευξη και άλλου τέρματος. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού φρέσκαρε την επίθεσή του με την είσοδο του Καρέλη αντί του Μπαϊράμι, ενώ η αναγκαστική αλλαγή του Χουχούμη με τον Πράνιτς έκανε ακόμη πιο επιθετικό το «τριφύλλι».

Κάτι που δεν άργησε να φέρει αποτέλεσμα… Στο 74ο λεπτό Λαγός έβγαλε σέντρα… διαβήτη για τον Μπεργκ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά, ενώ στο 90' ο Καρέλης έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως από το 79' ο Παναθηναϊκός έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω του τραυματισμού του Πράνιτς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ Σέντρα του Ζέκα από αριστερά, ο Μπαϊράμι αντί για κεφαλιά, ακουμπάει την μπάλα με τον ώμο που αναγκάζει τον Γεωργίου να πέσει στην δεξιά του γωνιά και να διώξει σε κόρνερ.
6’ Σέντρα του Χουχούμη από αριστερά, ο Μπεργκ κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα περνάει από το δοκάρι του Γεωργίου.
10’ Ο Μπαϊραμι κάνει την σέντρα σουτ από δεξιά, ο Ατζαγκούν βάζει το πόδι του, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
12’ Ο Λαγός βρίσκει τον Χουχούμη από αριστερά, ο οποίος κάνει την κεφαλιά πάσα για τον Μπεργκ. Ο Σουηδός δεν την βρήκε και έφτασε στον Ατζαγκούν, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε, σούταρε, αλλά ο Γεωργίου με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε.
18’ Σουτ του Μπεργκ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ.
42’ Ο Μπεργκ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γεωργίου, τσιμπάει την μπάλα, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αποκρούει.
43’ Σέντρα του Μπαϊράμι από δεξιά, σύγχυση στην άμυνα του φιλοξενούμενων, ο Ντίνας πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως περνάει άουτ.
43’ Σουτ του Σπυρόπουλου πάνω στην κίνηση, η μπάλα όμως περνάει πάνω από το δοκάρι του Γεωργίου.
44’ Σέντρα του Χουχούμη από αριστερά, ο Κωστούλας στην προσπάθειά του να διώξει, αλλάζει την πορεία της μπάλας που περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γεωργίου και βγαίνει κόρνερ.
48’ Σέντρα του Μπαϊράμι, ο Κουτρουμπής παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Γεωργίου αποκρούει, αλλά ο Ατζαγκούν παίρνει το «ριμπάουντ» και κάνει το 1-0.
51’ Ατομική προσπάθεια του Γκούρμα από δεξιά, όμως το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Κοτσόλης.
54’ Γύρισμα του Μπρέσκα προς τα πίσω για τον Δεινόπαπα, αλλά το σουτ του αν και ήταν καλό, πέρασε άουτ.
57’ Φοβερή ατομική προσπάθεια του Ζέκα από αριστερά που πέρασε 4 παίκτες του Ολυμπιακού, έκανε την σέντρα, με τον Ατζαγκούν να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Μπαϊράμι πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έκανε το 2-0.
73’ Γύρισμα του Ζέκα για τον Μπεργκ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γεωργίου.
74’ Καταπληκτική σέντρα του Λαγού από δεξιά, ο Μπεργκ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, κάνοντας το 3-0.
81’ Τετ-α-τετ του Καρέλη με τον Γεωργίου, όμως το σουτ του Έλληνα επιθετικού χτυπάει στο αριστερό δοκάρι.
90' Νέο τετ-α-τετ του Καρέλη, ο οποίος δεν αστοχεί και κάνει το 4-0.