ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΣ, ΑΛΛΑ ΝΙΚΗΤΗΣ

Το κακό δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Πανιώνιο ευτυχώς δεν στοίχησε στον Παναθηναϊκό, που με το γκολ του Πράνιτς πήρε τη νίκη (1-0).

Διπρόσωπος, αλλά νικητής

«Doctor Τζέκιλ και MR Χάιντ» θύμισε ο Παναθηναϊκός στο ματς με τον Πανιώνιο. Στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε ένα καταπληκτικό πρόσωπο, βάζοντας ένα γκολ με τον Πράνιτς και χάνοντας τουλάχιστον τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να «σφραγίζει» τη νίκη του. Κάτι που όλοι περίμεναν ότι θα γίνει στην επανάληψη… Εκεί όμως οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι ή μάλλον για να το θέσουμε καλύτερα υπνωτισμένοι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χάσουν ένα τσουβάλι ευκαιρίες, έχοντας δύο δοκάρια, το ένα εκ των οποίων ήταν από εκτέλεση πέναλτι του Λάσνικ. Τελικά η τύχη χαμογέλα επιτέλους στο «τριφύλλι» για ένα ματς εφέτος και πήραν τη νίκη με 1-0.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με το γνωστό του πλέον 4-4-2 με σχηματισμό ρόμβου στο κέντρο. Εκεί αμυντικό χαφ ήταν ο Μέντες, έχοντας τους Αμπεΐντ και Ντίνα μπροστά του και τον Πράνιτς πίσω από το δίδυμο των Μπεργκ και Καρέλη.

Μετά το… διάλειμμα του Αγρινίου, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο γνώριμο ρόλο του κυρίαρχου, στο ματς. Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης είχαν την καθολική πρωτοβουλία στο χώρο του κέντρου, κλείνοντας ουσιαστικά τον Πανιώνιο στο δικό του μισό του γηπέδου, αναπτυσσόμενοι κυρίως από πλάγια, χάρη στις σημαντικές βοήθειες που έδιναν τόσο ο Νάνο, όσο και ο Μαρινάκης που έρχονταν από πίσω. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα είχαν τρεις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως τα κατάφεραν με την τέταρτη, στο 16’ με τον Πράνιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, καθώς όσες φορές προσπάθησαν να βγουν μπροστά είτε ο Μέντες, είτε η τετράδα της άμυνας ανέκοπτε εύκολες τις ενέργειές τους, με αποτέλεσμα ο Καπίνο να έχει ουσιαστικά διακοσμητικό ρόλο. Ακόμη και στο 15λεπτο που ακολούθησε μετά το γκολ του Πράνιτς, όπου ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να απειλήσει, παρά την αναγκαστική λόγω τραυματισμού αλλαγή του Αμπέιντ στο 30’ που έδωσε την θέση του στον Δώνη. Μάλιστα αν ο Καρέλης ήταν πιο προσεκτικός στο 34’ ή αν η τύχη δεν του γύριζε την πλάτη στο 5 λεπτά αργότερα, το «τριφύλλι» θα είχε πάει στα αποδυτήρια με ένα καλύτερο σκορ από το 1-0.

Αντί όμως οι «πράσινοι» να συνεχίσουν σε αυτό τον ρυθμό και να «σφραγίσουν» τη νίκη τους, μπήκαν εντελώς μεταμορφωμένοι, παρουσιάζοντας συμπτώματα ανάλογα με αυτά της αρχής του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έκαναν πολλά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, που επέτρεψαν στον Πανιώνιο να αρχίζει σιγά σιγά να κερδίζει μέτρα και να γίνεται κυρίαρχος του παιχνιδιού πιέζοντας για την ισοφάριση.

Στο δεκάλεπτο μεταξύ 55’ και 65’ οι γηπεδούχοι έδειχναν «υπνωτισμένοι», αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνα που έδωσαν στον Πανιώνιο τρεις μεγάλες ευκαιρίες, η μία εκ των οποίων μάλιστα ήταν το πέναλτι του Λάσνικ που σταμάτησε στο δοκάρι του Καπίνο. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του ρίχνοντας στο παιχνίδι αρχικά τον Κλωναρίδη στην θέση του Καρέλη και στη συνέχεια τον Ατζαγκούν αντί του Ντίνα, αλλά δεν έδειχνε να αλλάζει κάτι. Ο Πανιώνιος είχε ακόμη ένα δοκάρι στο 80’, όμως η τύχη ήταν με το μέρος του Παναθηναϊκού που πήρε τελικά τη νίκη με 1-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ): Καπίνο, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Ρισβάνης, Νάνο, Μέντες, Αμπέντ (30' Δώνης), Ντίνας (77' Ατζαγκούν), Πράνιτς, Καρέλης (70' Κλωναρίδης), Μπεργκ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ): Ανέστης, Κούρντι, Λαμπρόπουλος, Παντίδος, Κούρος (82' Γιάννου), Κολοβός, Κουλουχέρης, Αραβίδης, Ζαχαράκης (46' Ντούνης), Παναγιωτούδης (65' Λάζνικ), Καπάνταης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ Ο Ντίνας παίζει ο 1-2 όμως αντί να πασάρει ξανά τον Σουηδό, προσπάθησε να τελειώσει μόνος του την φάση, με τον Ανέστη να μπλοκάρει.
10’ Δυνατό σουτ του Πράνιτς, έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έσκασε και μπέρδεψε τον Ανεστη που δεν κατάφερε να μπλοκάρει. Ο Κούρος προσπάθησε να διώξει, αλλά την έστειλε πάνω στον Μπεργκ, με αποτέλεσμα να βγει άουτ.
14’ Ο Καρέλης κλέβει την μπάλα και πασάρει στον Μπεργκ, με αποτέλεσμα να είναι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού με έναν αμυντικό του Πανιώνιου. Ο Σουηδός όμως άργησε και το σουτ που επιχείρησε το μπλόκαρε ο Ανέστης.
16’ Ο Μπέργκ σπάει καταπληκτικά την μπάλα για τον Νάνο αριστερά, με τον Ισπανό να κάνει σέντρα-διαβήτη για τον Πράνιτς, ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 1-0.
34’ Απίστευτη ευκαιρία του Καρέλη, που ο Μπέργκ τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιώνιου κατάφερε να αποκρούσει.
39’ Σέντρα του Πράνιτς από αριστερά, ο Καρέλης πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πάει στο αριστερό δοκάρι του Ανέστη.
55’ Διαγώνιο σουτ του Καμπάνταη από την δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα περνάει άουτ.
56΄Σουτ του Καρέλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα.
65΄Ο Κουτρουμπής ανατρέπει τον Αραβίδη μέσα στην περιοχή και ο Πανιώνιος κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί ο Λάσνικ, όμως στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
69’ Ο Καμπάνταης βγήκε τετ-α-τετ με τον Καπίνο όμως το τελείωμά του δεν κατέληξε καν προς την εστία, με αποτέλεσμα Μαρινάκης και Κουτρουμπής να απομακρύνουν.
73’ Τετ-α-τετ του Κούρντι με τον Καπίνο, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.
76’ Σέντρα του Ντίνα από δεξιά, ο Μπεργκ έστρωσε με το κεφάλι για τον Πράνιτς, το σουτ του οποίου όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ανέστη.
80’ Σέντρα του Λάσνικ, κεφαλιά του Λαμπρόπουλου, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Καπίνο και πέρασε άουτ.
83’ Ο Ατζαγκούν βγήκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, είχε όλη την αριστερή γωνία του Ανέστη ελεύθερη, αλλά προτίμησε την δεξιά, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Πανιώνιου να αποκρούσει σε κόρνερ.
86’ Σύγχυση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Καμπάνταης προ κενής εστίας στέλνει την μπάλα άουτ.