ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ 2013

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο Αγρίνιο και γνώρισε δικαίως την ήττα με 1-0, καθώς παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων.

Έμεινε στο 2013

Το 2013 τελείωσε με ένα αίσθημα αισιοδοξίας για τη νέα χρονιά, ωστόσο το πρώτο παιχνίδι για το 2014 δεν έδειξε να την δικαιώνει. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο Αγρίνιο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 1-0, έχοντας όλα του τα... όπλα σε πολύ κακή ημέρα και με τεράστια αμυντικά προβλήματα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με το γνωστό πλέον 4-4-2, με σχηματισμό ρόμβου στο κέντρο, από το οποίο απουσίαζε ο Μέντες και την θέση του ως αμυντικό χαφ είχε πάρει ο Λαγός, έχοντας δεξιά τον Πράνιτς, αριστερά τον Ζέκα και πίσω από το δίδυμο των Μπεργκ, Καρέλη, τον Αμπέιντ. Ωστόσο το «τριφύλλι» δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα που στα τελευταία παιχνίδια του 2013, κυριαρχούσε στην μεσαία γραμμή.

Οι Γοδόι, Τζούνιορ και Θεοδωρίδης είχαν τον απόλυτο έλεγχο δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους «πράσινους», που κυριολεκτικά στο πρώτο μισάωρο δεν μπορούσαν να περάσουν το κέντρο. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα κενά του «τριφυλλιού» έφταναν με ευκολία έξω από την περιοχή του Καπίνο, όμως τα σουτ τους τα εξουδετέρωνε εύκολα ή δύσκολα ο νεαρός τερματοφύλακας. Όλα αυτά όμως μέχρι το 29' όταν ο Καμαρά βγήκε στην πλάτη του Κουτρουμπή και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αγρινίου.

Το γκολ αυτό φάνηκε να... ξυπνάει λιγάκι τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου που επιτέλους άρχισαν να φτάνουν στην περιοχή του Ράφαελ, καθώς οι Ζέκα, Μπεργκ και Αμπέιντ πήραν επιτέλους πρωτοβουλίες. Ωστόσο πλην των δύο προσπαθειών από τους δύο πρώτους, τίποτα το αξιόλογο δεν έγινε, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να πάνε στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 1-0, έχοντας δεχτεί συνολικά 9 φάσεις!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του Παναθηναϊκού έδειξε να βελτιώνεται. Όχι σε θεαματικό βαθμό, καθώς οι «πράσινοι» μπορεί πλέον να έφταναν πιο συχνά έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με εξαίρεση την φάση στο 57' με τον Μπεργκ. Έτσι, στο 61' με την είσοδο του Κλωναρίδη στην θέση του Νάνο, ο Γιάννης Αναστασίου άλλαξε το σύστημα σε 3-4-3, με την ελπίδα η ομάδα του να γίνει πιο επιθετική.

Με τον Ζέκα όμως να είναι σε κακή μέρα, τον Αμπέιντ να μην έχει καλές επιλογές και τον Πράνιτς σε ρηχά... νερά, τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει. Ακόμη και με την είσοδο του Δώνη αντί του Λαγού και την οπισθοχώρηση του Κροάτη σε ρόλο αμυντικού χαφ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, καθώς η οπισθοχώρηση των γηπεδούχων είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ράφαελ. Πόσω μάλλον από τη στιγμή που ο Μπεργκ έχασε στο 67' και την δεύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, κάτι που έκανε και ο Σίλντενφελντ στις καθυστερήσεις.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 1-0, προβληματίζοντας με την εικόνα που παρουσίασε...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6΄Δυνατό σουτ του Ζούνιορ, έξω από την περιοχή, ο Καπίνο έπεσε στην δεξιά πλευρά και μπλόκαρε.
7' Σέντρα του Γοδόι από δεξιά, ο Θεοδωρίδης δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ, αλλά η μπάλα έφτασε στον Καμαρά, ο οποίος γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
9΄Μακρινό σουτ του Μελισσά, ο Καπίνο μπλόκαρε εύκολα.
9' Σέντρα του Θεοδωρίδη για τον Μπακάκη που μπήκε στην περιοχή από την δεξιά πλευρά, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.
15' Σουτ του Θεοδωρίδη έξω από την περιοχή, ο Καπίνο μπλόκαρε.
17' Μακρινό σουτ του Μπεργκ, η μπάλα έσκασε, αναγκάζοντας τον Ράφαελ να αποκρούσει δύσκολα.
20' Φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Γκάλο, ο Καπίνο εκτινάχθηκε στο δεξιό παραθυράκι του, διώχνοντας την μπάλα.
25' Νέο μακρινό σουτ του Θεοδωρίδη, όμως ο Καπίνο απέκρουσε και πάλι.
29' Ο Καμαρά βγήκε στην πλάτη του Κουτρουμπή, με αποτέλεσμα να βρεθεί φάτσα με τον Καπίνο, να τον πλασάρει και να κάνει το 1-0.
45' Ο Μπεργκ έβγαλε για τον Ζέκα, ο οποίος πλάσαρε με την μία, αλλά ο Ράφαελ μπλόκαρε εύκολα.
57' Ο Καμαρά νίκησε στο σπριντ τον Σίλντενφελντ και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μπακάκη, ο οποίος προ κενού τέρματος έστειλε την μπάλα άουτ.
62' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Αμπέιντ, ο Μπεργκ βγήκε μόνος του και έπιασε την κεφαλιά, αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του Ράφαελ.
67' Απίστευτη ευκαιρία. Ο Μπίκε έκανε λάθος μετά από πίεση του Καρέλη. Η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ, ο οποίος θέλησε να περάσει τον αμυντικό του Παναιτωλικού πριν σουτάρει, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χάσει την κατοχή της μπάλας.
87' Μακρινό σουτ του Πράνιτς, ο Ράφαελ μπλόκαρε εύκολα.
91' Φοβερή ευκαιρία του Παναθηναϊκού, με τον Σίλντενφελντ να μην εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του Παναιτωλικού βρισκόμενος τετ-α-τετ με τον Ράφαελ.