ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝ!

Οι Νεόι του Παναθηναϊκού εμφανίζοντας μετά από καιρό τον καλό τους εαυτό επικράτησαν 1-3 του Ατρόμητου και φώναξαν παρών!

Επιτέλους ξύπνησαν!

Με την πλάτη στον τοίχο πήγαιναν στο Περιστέρι να αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής οι νέοι του Παναθηναϊκού, ωστόσο μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν απαντήσεις και τις έδωσαν! Οι πρωταθλητές, θύμισαν κάτι από την περασμένη σεζόν που «σκότωναν» όποιον έβρισκαν μπροστά τους και έτσι δεν άφησαν κανένα περιθόριο στον Ατρόμητο για να διεκδικήσει το ματς.

Οι «πράσινοι», μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καταφέρνοντας στο 40' να ανοίξουν το σκορ με τον Μαραθιανό μετά από σέντρα του Μυρθιανού με κεφαλιά. Δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Σάμιου κατάφεραν να σιγουρέψουν το παιχνίδι με τον Σταματάκη, ο οποίος ήταν και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Αρχικά, στο 57' με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, όταν με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής και πάλι διαμόρφωσε το 0-3. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 68' με γκολ του Μπεκατώρου που ελέγχεται για οφσάιντ.

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 33 βαθμούς και ανεβηκε στην τέταρτη θέση μετά τη νίκη με 2-3 της Ξάνθης επί του ΠΑΟΚ και βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την Ξάνθη, τρεις βαθμούς πίσω από τον Ατρόμητο με ένα παιχνίδι λιγότερο και τέσσερις από τον πρώτο Ολυμπιακό, όμως οι «πράσινοι» έχουν δύο παιχνίδια περισσότερα...

Ατρόμητος: Μπάρκας, Καμβύσης, Παππουτσογιαννόπουλος, Νικολακόπουλος, Δημητρίου (66' Δηλαβέρης), Σιμίτσης, Τσαρκάνι (46' Παπασπύρος), Βασιλείου, Καραγιάννης (60' Καρράς), Πολυχρόνης, Μπεκατώρος

Παναθηναϊκός: Αναγνωστόπουλος, Βόσδου, Μυρθιανός, Μαρινάκης, Ρισβάνης, Δώνης (87' Θαναηλάκης), Μουζακίτης, Αναστασόπουλος, Μαραθιανός (80' Κουσίδης), Σταματάκης, Μαλντίν (66' Γιαννιτσάνης)