ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΠΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΕΚ... ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΚΟΡ! (PHOTOS+VIDEOS)

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε χθες μία τεράστια ανατροπή στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ γυρίζοντας από την κόλαση.

Παναθηναϊκός: Πάτησε την ΑΕΚ... και τα ρεκόρ! (photos+videos)

Ο Παναθηναϊκός έχανε 2-0 στο ημίχρονο από την ΑΕΚ, αλλά με κατάθεση ψυχής έκανε μια μυθική ανατροπή και νίκησε 3-2 στο… καυτό ΟΑΚΑ!

Όσο αναφορά το παρελθόν πρέπει να γυρίσουμε σχεδόν δέκα χρόνια πίσω και να πάμε στο μακρινό 2010 όταν είχε πετύχει κάτι ανάλογο ο Παναθηναϊκός.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε γίνει ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει εντός έδρας του Ηρακλή με 4-2, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Superleague. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει πρώτοι το σκορ στο 20’ με τον Μάρα και ένα λεπτό αργότερα (21’) διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Πίτου Γκαρσία. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 με τον Λουίς Γκαρσία στο 30’, και στο τελευταίο λεπτό του Α’ ημιχρόνου (45’), ο Σισέ ισοφάρισε σε 2-2.

Στην επανάληψη, το «τριφύλλι» πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (3-2, 50’) με τον Γάλλο επιθετικό να σκοράρει ξανά, πετυχαίνοντας το 10ο του γκολ στη φετινή Superleague. Το τελικό 4-2, διαμόρφωσε ο Πετρόπουλος στο 75’.

Τα γκολ των «πρασίνων» είχαν πέτυχει οι Λουίς Γκαρθία, Σισέ (2) και Πετρόπουλος, ενώ του Ηρακλή οι Μάρα και Πίτου Γκαρσία.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Κατσουράνης, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Πλεσί, Ζιλμπέρτο, Λουίς Γκαρσία, Μαρίνος (76’ Καραγκούνης), Χριστοδουλόπουλος (67’ Σιμάο), Σισέ (64’ Πετρόπουλος).

Ηρακλής: Ελευθερόπουλος, Κυριαζής (46’ Σίσιτς), Κατσαμπής (80’ Κατσικάς), Κανακούδης, Μάρα, Χοσέμι, Αραμπατζής, Ιάκομπ, Πίτου Γκαρσία, Ντάνι (72’ Κομπαγιάσι), Σολτάνι.