ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΔΕΥΤΕΡΗ Η Κ19 ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Την ήττα με 1-0 από τη Βαλένθια στον τελικό του Ούιτγκεστ γνώρισε η Κ19 του Παναθηναϊκού

Παναθηναϊκός: Δεύτερη η Κ19 στην Ολλανδία

Απόλυτα θετική χαρακτηρίζεται η πορεία της ομάδας Νέων του Παναθηναϊκού στο σπουδαίο τουρνουά του Ουίτγκεστ της Ολλανδίας. Οι Πράσινοι νίκησαν το μεσημέρι της Δευτέρας στον ημιτελικό την Παλμέιρας με 1-0 χάρη σε εντυπωσιακό γκολ του Καλομοίρη, ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της βραζιλιάνικης ομάδας. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι τραυματίστηκε ο Αλεξανδρόπουλος και έχασε την ευκαιρία να παίξει στον τελικό.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στον τελικό τη Βαλένθια, όπου και γνώρισε τη μοναδική ήττα του στο τουρνουά με 1-0. Στο πρώτο ημίχρονο η ισπανική ομάδα ήταν καλύτερη και πέτυχε το γκολ της νίκης, ενώ στο δεύτερο 30λεπτο χάθηκαν δύο καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Παπαδόπουλο, Ηλιάδη.

Στον τελικό το Τριφύλλι αγωνίστηκε με τους Χριστογεώργο, Βαγιαννίδη, Ζωγραφάκη, Σπίνο, Σαντικάι, Νταμπίζα, Σκεντεράι, Παλασκώνη, Ηλιάδη και τους υπό δοκιμή Σαρμπίνι, Κοναν. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Καλομοίρης, Παπαδόπουλος, Παπαθανασίου.

Σημαντική διάκρισεη για τον Αντριάν Σκεντεράι που αναδείχθηκε κορυφαίος του τουρνουά και συμπεριλήφθηκε στην καλύτερη 11άδα μαζί με τον Ηλιάδη.