ΟΦΗ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-2: Ο ΝΑΜΠΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΘΡΙΛΕΡ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΗ SUPER LEAGUE

Ο ΟΦΗ με γκολ στο 95’ νίκησε 3-2 τον Πλατανιά στο «Γεντί Κουλέ» και κατάφερε να μείνει στη Super League σε ματς θρίλερ…

ΟΦΗ – Πλατανιάς 3-2: Ο Ναμπί υπέγραψε το θρίλερ και τον κράτησε στη Super League

Τι ματσάρα ήταν αυτή; Να μην… τελείωνε, αφού σπάνια βλέπουμε τόσο έντονα σε σασπένς και εναλλαγή προβαδίσματος παιχνίδια στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Το ΟΦΗ – Πλατανιάς έκρινε το ποιος από τους δυο θα παίξει στη Super League της νέας χρονιάς, με την ομάδα του Ηρακλείου να παίρνει δυο φορές προβάδισμα, τους Χανιώτες να επιστρέφουν ισάριθμες και ένα πανέξυπνο χτύπημα φάουλ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να καθορίζει τελικά τον νικητή, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 3-2 και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ματς στα «Περιβόλια» να κερδίζουν το «εισιτήριο» για τη μεγάλη κατηγορία.

Από νωρίς το ματς στο Ηράκλειο ήταν γεμάτο… ένταση και πως να γινόταν διαφορετικά, από τη στιγμή που μιλάμε για μια αναμέτρηση που θα έκρινε τους κόπους μιας χρονιάς και για τις δυο ομάδες. Ο ΟΦΗ του Χάιμε Βέρα που είχε κάνει τρομερό ντεμαράζ στη Super League και ήθελε να μείνει σε αυτή και από την άλλη ο Πλατανιάς του Γιάννη Τάτση που παρουσίασε ένα πολύ καλό σύνολο στη Football League, «χτύπησε» στα ίσα και το πρώτο παιχνίδι με ομάδα από ανώτερη κατηγορία και θέλησε με ποδόσφαιρο να πάρει αυτός το εισιτήριο. Οι φιλοξενούμενοι δίκαια φωνάζουν για το πέναλτι με το οποίο έκανε το 1-0 ο ΟΦΗ, αφού δεν υπάρχει καμία ανατροπή του Σασί, στη συνέχεια ωστόσο δεν στάθηκαν σε αυτό και θα μπορούσαν αν ήταν λίγο πιο τυχεροί να έχουν κρατήσει το 2-2 που θα τους εξασφάλιζε την επιστροφή στη Super League.