ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ… ΜΑΡΤΥΡΙΟ

Αγωνιστική «αυλαία» για τον Παναθηναϊκό που παρά τη μη επίτευξη του στόχου του πρέπει να νικήσει τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ (4:00μ.μ./ΕΡΤ Sports)

Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός: Φινάλε στο… μαρτύριο

Έτσι όπως κατέληξε η φετινή σεζόν, το τέλος της ήταν αρκετά… μαρτυρικό για τον Παναθηναϊκό. Κατά συνέπεια, ευτυχώς έφτασε! Σε λίγες ώρες οι «πράσινοι» θα αναμετρηθούν με τον Παναιτωλικό, αγώνα με τον οποίο θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους για το 2018-19. Μια περίοδος που ξεκίνησε όμορφα, ανέλπιστα όμορφα είναι η αλήθεια, αλλά απ’ τα μέσα της και μετά άρχισε η… κάτω βόλτα. Κατά συνέπεια ο στόχος που είχε φανεί το λιγότερο εφικτός, χάθηκε με χαρακτηριστική ευκολία στο τέλος. Στόχος δεν ήταν άλλος από την εξασφάλιση μιας θέσης στην πεντάδα, μπας και «σβήσει» η ποινή της UEFA.

Βαθμολογικά οι «πράσινοι» δεν έχουν το παραμικρό ενδιαφέρον απ’ το απογευματινό παιχνίδι τους. Είναι απλά 90 αγωνιστικά λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις, που τους χωρίζουν απ’ το τέλος που θα τους… ανακουφίσει. Ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα με την ήττα απ’ τον ΟΦΗ και όσα ακολούθησαν, αλλά και μετά τη νέα ήττα από τον Ατρόμητο.

Έστω κι αν δεν υπάρχει το παραμικρό ενδιαφέρον, πρέπει να έρθει η νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό. Πρέπει ο… επίλογος να έρθει με το κεφάλι ψηλά. Κι ας μην πανηγυρίσει κανείς, κι ας μην ασχοληθούν και πολλοί με αυτό το ματς εδώ που τα λέμε.