ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: ΟΤΑΝ «ΕΠΕΣΕ» Η ΡΩΜΗ! (VIDEO+PHOTOS)

Μια μέρα σαν σήμερα, ο Παναθηναϊκός ζούσε την τελευταία μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Σαν Σήμερα: Όταν «έπεσε» η Ρώμη! (video+photos)

Ιστορία έγραψε το «τριφύλλι» στις 25 Φεβρουαρίου του 2010, όταν με σχεδόν 10.000 τρελαμένους οπαδούς του και τους Σισέ και Νίνη να κάνουν όργια, έφευγε με το τεράστιο διπλό από την έδρα της Ρόμα (3-2), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» του Europa League.

Φυσικά, το παιχνίδι δεν είχε ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, καθώς Ρίισε με φάουλ βολίδα έδωσε μόλις στο 11’ σκορ πρόκρισης στους γηπεδούχους (3-2 το σκορ του πρώτου παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ).

Όμως, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο αντέδρασε αλλά πριν τη λήξη του ημιχρόνου είχε φτάσει το σκορ στα επίπεδα του 3-1 χάρη στα δύο γκολ του Σισέ και το απίθανο τέρμα του Σωτήρη Νίνη!

Το μόνο που κατάφερε η Ρόμα στην επανάληψη ήταν να μειώσει σε 3-2, σκορ το οποίο στο τέλος την ανάγκασε να… υποκλιθεί στον Παναθηναϊκό και στους πιστούς οπαδούς του, που μετέτρεψαν σε... Λεωφόρο το πέταλο του «Ολίμπικο».

Οι ενδεκάδες εκείνου του αγώνα:

Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Ντόνι, Ζουάν Μεξές, Βούτσινιτς, Ταντέι, Ντε Ρόσι, Ρίισε, Περότα, Τσέρτσι (67΄ Μενέ), Μπρίγκι (46΄ Μπαπτίστα), Κασέτι

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (72΄ Ζιλμπέρτο Σίλβα), Καντέ, Σισέ (90΄+ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (87΄ Λέτο), Μαρίνος, Σιμάο, Βίντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος