ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 1-0, 2-4 ΠΕΝΑΛΤΙ: ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΘΕΛΕ…

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μένει εκτός Κυπέλλου από τη Λαμία, αφού ηττήθηκε στα πέναλτι από την ομάδα της Φθιώτιδας.

Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0, 2-4 πέναλτι: Δεν τον ήθελε…

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Λαμία απέκλεισε τον Παναθηναϊκό από το Κύπελλο Ελλάδας στη φάση των «16». Το πώς και το γιατί δεν έχει τόση σημασία, αφού μιλάμε για ένα γεγονός που από μόνο του αποτελεί… κακόγουστο αστείο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη μετά από πρώτο ημίχρονο που είχε μέτρια απόδοση, στο δεύτερο ανέβηκε κατακόρυφα αλλά βρήκε αργά το 1-0 από τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη, ο οποίος έδωσε «σπιρτάδα» σε ομάδα και κόσμο. Η ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα, έστειλε το ματς στην παράταση με τη Λαμία να έχει να επιδείξει ένα τετ-α-τετ του Επστάιν και ένα δοκάρι του Καρυπίδη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του, αρκετές χαμένες ευκαιρίες.

Κλασικότερη όλων, αυτή που έχασε ο Νίκος Βέργος δευτερόλεπτα πριν τελειώσει και ο έξτρα χρόνος. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω του από το… μισό μέτρο. Εκεί φάνηκε πως η ψυχολογία των παικτών του Παναθηναϊκού δεν ήταν ιδανική για τη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι που θα ακολουθούσε, σε αντίθεση με αυτή της Λαμίας. Κι όσοι το υποστήριξαν αυτό, δικαιώθηκαν αφού στις τέσσερις εκτελέσεις που έγιναν, δεν χρειάστηκε πέμπτη, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-2 και πήραν ακόμα μια ιστορική πρόκριση σε βάρος του Παναθηναϊκού που δείχνει να άρχισε με εκ διαμέτρου αντίθετο τρόπο το 2019 σε σχέση με το πρώτο μισό της σεζόν…

Ο Παναθηναϊκός φαινόταν να έχει ζητήματα, αφού ούτως ή άλλως είχε απουσίες ενώ έδειχνε να μην έχει καθαρό μυαλό και ανάσες στην παράταση. Την ίδια ώρα, όσο περνούσε η ώρα και η Λαμία δεν είχε σκορ που να την αποκλείει, έπαιρνε ολοένα και περισσότερο θάρρος, πήγαινε με πάθος και πολύ δύναμη στις φάσεις, έκανε καθυστερήσεις, χαλούσε το παιχνίδι και γενικώς η ομάδα του Μάκη Χάβου έκανε ό,τι μπορούσε να κάνει ένας σύλλογος του δικού τους, μικρού μπροστά στον Παναθηναϊκό, διαμετρήματος για να πάρει αυτό που ήθελε.

Από τη στιγμή  που το ματς πήγε στα πέναλτι, όλοι είχαν εναποθέσει τις ελπίδες τους στον Σωκράτη Διούδη. Από τον κόσμο μέχρι και τους συμπαίκτες του, κάτι που μόνο καλό δεν ήταν για την ψυχολογία τους. Φαινόταν πως οι «πράσινοι» δεν ήταν καλά, ενώ ο Μελίσσας που υπερασπίστηκε την εστία της Λαμίας είχε την ψυχολογία στα ύψη για να καταφέρει να αποκρούσει πέναλτι. Στην αρχή ο Χατζηγιοβάνης και ο Μακέντα τον νίκησαν, όπως αντίστοιχα και οι Επστάιν και Μπουλούλης για τη Λαμία, για να γίνει το 2-2. Όμως, ο Έργκους Κάτσε έκανε κακή εκτέλεση και ο Μελίσσας απέκρουσε δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Χάβου. Ο Ρόμανιτς το εδραίωσε με εύστοχη εκτέλεση και εκεί που πια τα πράγματα έδειξαν να μην έχουν γυρισμό, ήταν όταν ο Δημήτρης Κουρμπέλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Καραμάνος νίκησε τον Διούδη και η Λαμία κατάφερε να αποκλείσει ξανά τον Παναθηναϊκό. Το ίδιο, κακόγουστο, έργο σε επανάληψη και για άλλη μια φορά πίκρα για τον κόσμο της ομάδας που περίμενε την αντίδραση του Δώνη και των παιδιών του, η οποία δεν ήρθε ούτε τώρα…

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (79’ Βέργος), Ινσούα, Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Κουρμπέλης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (67’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα

Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (53’ Βάντερσον), Αντέτζο, Καρυπίδης, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Ρόμανιτς, Τομάς (72’ Πλιάτσικας), Ασίγκμπα, Καραγκούνης (71’ Επστάιν), Καραμάνος