ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ 1-1: ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΩΝ ΝΕΩΝ

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν οι ομάδες Κ19 του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ στο πρώτο ντέρμπι της ημέρας.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι των Νέων

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες απέναντι στην ΑΕΚ, αφού το πρώτο ντέρμπι της ημέρας έμεινε ισόπαλο στο 1-1, με τις ομάδες να μοιράζονται τους βαθούς και το «τριφύλλι» πλέον να βρίσκεται στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, έχοντας 17 βαθμούς, πίσω από τους «κιτρινόμαυρους» και τον ΠΑΟΚ, οι οποίο είναι στην κορυφή με 19.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την «Ένωση» να προηγείται μόλις στο 3ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Μπούση, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αντιδράσει και τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Αθανασακόπουλο. Μάλιστα οι «πράσινοι» λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή, όταν το σουτ του Ζαγαρίτη βρήκε στο δοκάρι του Γκίνη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έμεινε από δυνάμεις μετά το 70ο λεπτό, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χάσουν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Τσέλιο (77') και Μπούση (88'), τα σουτ των οποίων κατέληξαν αμφότερα στο δοκάρι του Χριστογεώργου. Να σημειωθεί πως το «τριφύλλι» ζήτησε πέναλτι στην ανατροπή του Σερπεζή στο 69', ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε απειλήσει για τελευταία φορά με τον Παπαδόπουλο. Από εκεί και πέρα τα πράγματα δεν άλλαξαν, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται ισόπαλη στο 1-1.

Παναθηναϊκός: Χριστογεωργός, Παπαθανασίου, Παρασκευόπουλος (62' Μανιδάκης), Καραγιάννης (56' Σαντικάι), Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Καλομοίρης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας (58' Παπαδόπουλος), Ζαγαρίτης, Σερπέζης

ΑΕΚ: Γκίνης, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι, Μπούσης, Ταμπας, Μπότος (70' Αρβανίτης), Τσέλιος, Μαχαίρας (84' Μάρκου), Χριστόπουλος (76' Μαλλισόβας), Πατρινός