ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: «ΞΥΠΝΗΣΑΝ» ΑΡΓΑ ΟΙ ΝΕΟΙ

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού γνώρισαν την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 3-2 στη Θεσσαλονίκη, χάνοντας την ευκαιρία να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός: «Ξύπνησαν» αργά οι Νέοι

Στο ντέρμπι κορυφής των Νέων, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-2, καθώς οι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και όταν πλέον ξύπνησαν ήταν πολύ αργά. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τους τρεις βαθμούς και είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία, με το «τριφύλλι» να ακολουθεί.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ με τέρμα του Τζοβάρα, ενώ και στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες για το 2-0. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 21', όταν ο Σέχου με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Η απόδοση «τριφυλλιού» μετά το γκολ έπεσε και έτσι στο 32ο λεπτό ο Δουμτζής έβαλε και πάλι τον «Δικέφαλο» σε θέση οδηγού, ενώ στο 77' ήρθε και το 3-1 με διπλή προσπάθεια του Γαϊτανίδη, που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Μετά το τρίτο τέρμα, ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε», μειώνοντας αρχικά στο 90' με τον Παπαδόπουλο, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Σερπεζής έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ.

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Τσιγγάρας, Χατζηστραβός (83' Βουτσάς), Γαϊτανίδης, Τζοβάρας (28' Πανίδης), Δούμτσης (64' Θεοδωρίδης)

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Παλασκώνης (52' Βαγιανίδης), Ζαγαρίτης, Καραγιάννης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας (61' Σαντικάι), Σερπεζής, Σέχου, Αθανασακόπουλος, Ηλιάδης (69' Παπαδόπουλος).