ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-0: ΝΑ ‘ΧΑ ΧΙΛΙΑ ΜΑΤΙΑ!

Μπαλάρα από τον Παναθηναϊκό του Γιώργου Δώνη, 3-0 τον Λεβαδειακό και 4x4 στο ξεκίνημα της Super League!

Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 3-0: Να ‘χα χίλια μάτια!

Η ομαδάρα του Γιώργου Δώνη συνεχίζει να μοιράζει… τριάρες και διέλυσε και τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ! Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός, επικράτησε 3-0 των Βοιωτών και έδειξε πως τα καλύτερα… έρχονται! Με τρεις γκολάρες βγαλμένες από… Playstation, το «τριφύλλι» πέρασε ένα πολύ άνετο απόγευμα στην Καλογρέζα και έκανε έτσι το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα, έχοντας όμως μόνο 6 βαθμούς εξαιτίας της τραγικής διοίκησης του Γιάννη Αλαφούζου που άφησε… βαρίδι το -6 στο ξεκίνημα της σεζόν στην ομάδα.

Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, είχαν την υπεροχή και τη διάθεση να παίξουν όμορφο ποδόσφαιρο, το οποίο απέδωσε τρία εξαιρετικά τέρματα και χάρισε θέαμα στους περίπου 20.000 οπαδούς της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο για να αποθεώσουν και να χειροκροτήσουν τον Δώνη και τα παιδιά του. Εξαιρετικός σε ένα ακόμα ματς ο Τάσος Χατζηγιοβάνης  που είχε δυο ασίστ, με τους Καμπετσή και Χατζηθεοδωρίδη να πετυχαίνουν τα πρώτα τους τέρματα με την πράσινη φανέλα, ενώ ντεμπούτο με εντυπωσιακό ασίστ έκανε κι ο Φεντερίκο Μακέντα. Ο Ιταλός μπήκε στο ματς στο 75’ και στο 93’ με τακουνάκι σέρβιρε στον Ματίας Γιόχανσον που σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς μετά τα δυο γκολ που είχε βάλει την περασμένη εβδομάδα στη Λάρισα!

Πλέον, ο Παναθηναϊκός μετά το τέσσερα στα τέσσερα που έχει ήδη στο ενεργητικό του, στρέφεται στο επόμενο ματς πρωταθλήματος το οποίο είναι αυτό με τον ΠΑΣ Γιάννινα την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ. Ένα ματς στο οποίο θα έχει ακόμα περισσότερο κόσμο στο πλευρό του το «τριφύλλι»,  έτσι ώστε να κάνει το πέντε στα πέντε και να συνεχίσει την εντυπωσιακή του πορεία…

Έτσι έπαιξαν…

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1 και τον Σωκράτη Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Οι Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης και Ινσούα από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα και οι Κουρμπέλης και Δώνης στα αμυντικά χαφ. Στην τριάδα μπροστά τους οι Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης και Χατζηθεοδωρίδης, με τον Αργύρη Καμπετσή ως καθαρό φορ.

Στον αντίποδα ο Άκης Μάντζιος προτίμησε κι αυτός το 4-2-3-1 για τον Λεβαδειακό με τον Επασί κάτω από τα δοκάρια. Οι Τσαμπούρης, Φαβαρό, Ζησόπουλος και Χατζηλάμπρος από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα με τους Όμο και Καραχάλιο στον άξονα και τους Σουμπίνιο, Νανγκίς και Σαβαντόγκο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μαρκόβσκι.

«Καθάρισαν» από το πρώτο!

Με διάθεση να… καθαρίσει νωρίς – νωρίς το ματς μπήκε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, κάτι που κατέφερε! Οι «πράσινοι» έδειχναν έτοιμοι να πιάσουν από τον… λαιμό τον Λεβαδειακό με αποτέλεσμα μόλις στο 5’ στην πρώτη μεγάλη φάση που έφτιαξαν να ανοίξουν και το σκορ! Ο Χατζηγιοβάνης έκανε ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, έκανε σέντρα-σουτ στην περιοχή και ο Καμπετσής με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο από τον σκόρερ όσο κι από τον κόσμο, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τους Βοιωτούς, είχε ωραία κυκλοφορία της μπάλας κι αυτό έφερε σαν αποτέλεσμα τη δημιουργία κι άλλων φάσεων. Σε μια από αυτές, ο εκ των κορυφαίων Χατζηγιοβάνης στο 37’ σημάδεψε με τρομερό πλασέ το οριζόντιο δοκάρι του Επασί, ενώ λίγο αργότερα ο Διούδης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Όμο, στη μοναδική σοβαρή φάση του Λεβαδειακού. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι εμφανώς ανώτερος, με τον Χατζηγιοβάνη στο 45’ να παίρνει ωραία πάσα από τον Ινσούα και να… σερβίρει έτοιμο γκολ στον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη που είχε βρεθεί στη μικρή περιοχή για να κάνει το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Μα-κέντησε με «μαγική» ασίστ!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν ήταν ίδια με αυτή στο πρώτο. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να κάνει περισσότερο συντήρηση και διαχείριση του ματς, με τον Λεβαδειακό να μην έχει ωστόσο τρόπο να απειλήσει. Η ηγετική παρουσία του Κουρμπέλη και οι σωστές τοποθετήσεις στην τετράδα της άμυνας δεν άφησαν στους Βοιωτούς περιθώρια, παρά τις αλλαγές του Μάντζιου από τον πάγκο, να αναζητήσουν κάτι παραπάνω. Ο Δώνης από την πλευρά του, έριξε στο ματς Κάτσε και Εμμανουηλίδη στο 67’ για να δει κι άλλα πράγματα από την ομάδα του, με το παιχνίδι να «ζωντανεύει» λίγο αλλά να μην έχει τις μεγάλες φάσεις όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 75’ ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έδωσε στον Φεντερίκο Μακέντα την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τον Παναθηναϊκό, με τον Ιταλό να δείχνει καλά στοιχεία αλλά και πως θέλει ακόμα λίγο χρόνο έτσι ώστε να είναι σε θέση να προσφέρει περισσότερα. Παρόλα αυτά, ο Μακέντα έδειξε τη μεγάλη του κλάση στο φινάλε του ματς. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε μια «μαγική» ασίστ με τακουνάκι στον Ματίας Γιόχανσον,  ο οποίος «σφράγισε» το ματς με το διαγώνιο σουτ που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο ΟΑΚΑ!

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (67’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης (66’ Κάτσε), Καμπετσής (75’ Μακέντα)

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Φαβαρό, Ζησόπουλος, Χατζηλάμπρος, Όμο (46’ Κρνέτα), Καραχάλιος, Σουμπίνιο (72’ Μανγκά), Νανγκίς (46’ Γιακουμάκης), Σαβαντόγκο, Μαρκόβσκι