ΑΕΛ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3: ΣΟΥΗΔΙΚΟ «ΠΑΡΤΙ» ΚΑΙ ΣΟΥΖΑ ΤΟ ΑΛΟΓΑΚΙ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματίας Γιόχανσον που πέτυχε δυο γκολ ο Παναθηναϊκός πέρασε με 3-1 από τη Λάρισα και έκανε το 3/3 στο Πρωτάθλημα

ΑΕΛ-Παναθηναϊκός 1-3: Σουηδικό «πάρτι» και σούζα το αλογάκι

Μετά τις νίκες με Ξάνθη και Λαμία, οι οποίες έσβησαν την ποινή που του είχε επιβληθεί από τα λάθη της διοίκησης του Αλαφούζου ο Παναθηναϊκός άνοιξε λογαριασμό στη βαθμολογία με τη νίκη του με 3-1 κόντρα στην ΑΕΛ στη Λάρισα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Ματίας Γιόχανσον, με τον Σουηδό αμυντικό να «χτυπάει» δυο φορές αρχικά στο 28ο λεπτό και στη συνέχεια στο 63΄, με τον Φατιόν να μειώνει με πέναλτι στο 65ο λεπτό, ενώ ο Χατζηγιοβάνης στο 89ο λεπτό με πέναλτι έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για τη νίκη του Παναθηναϊκού. Το «τριφύλλι» με αυτή τη νίκη έκανε το 3/3 στο Πρωτάθλημα κάτι το οποίο είχε να κάνει από το 2009 όταν ξεκινούσε έτσι τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση.

Ο Γιώργος Δώνης που δεν είχε στη διάθεση τους Μακέντα, Οικονόμου, Κουλιμπαλί και Μουνιέ άλλαξε το 3-4-2-1 με το οποίο δούλευε από όταν ανέλαβε τα ηνία της ομάδας και επέλεξε το 4-3-3, με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τετράδα με Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Μαυρομμάτη και Ινσούα. Στην τριάδα της μεσαίας γραμμής Κάτσε, Τζανδάρη και Κουρμπέλη και μπροστά τους Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη και Καμπετσή.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό του και τους Λαρισαίους από την πλευρά τους να βγάζουν από νωρίς τα «τσεκούρια» πηγαίνοντας πολύ δυνατά στις κόντρες με τους «πράσινους». Ενδεικτικό ο εκνευρισμός του Κουρμπέλη στο 4ο λεπτό του αγώνα με τον Γκοΐκοβιτς για σκληρό μαρκάρισμα του δεύτερου. Η πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 8ο λεπτό του αγώνα όταν ο Μπουζούκης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ από την εστία του Κρίστινσον, ενώ ένα λεπτό αργότερα την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Κάτσε, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα με το «τριφύλλι» φέτος.  Στο 15ο λεπτό ήταν η σειρά του Χατζηγιοβάνη να δοκιμάσει το πόδι του με την μπάλα να περνάει άουτ ωστόσο.

Το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε από πλευρά της Λάρισας, με τον διαιτητή του αγώνα Κομίνη να το ανέχεται. Αντίθετα κάθε επαφή των παικτών του Παναθηναϊκού με τους αντιπάλους τους ήταν φάουλ όπως στη φάση του 12ου λεπτού όταν ο Κολοβέτσιος έδιωξε κανονικά αλλά ο Κομίνης είδε φάουλ του Έλληνα αμυντικού στον Μόρσι, ενώ παράλληλα η πρώτη κίτρινη κάρτα ήταν για παίκτη του Παναθηναϊκού στο 20ο λεπτό και συγκεκριμένα τον Φάνη Τζανδάρη.

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι ήταν ανώτερος από τη Λάρισα και στο 28ο λεπτό του αγώνα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Πιο συγκεκριμένα ο Μπουζούκης πήρε τη μπάλα, είδε στα δεξιά τον Γιόχανσον δίνοντας του τη μπάλα, εκείνος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε ιδανικά με το δεξί τον Κρίστινσον και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Παράλληλα αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Σουηδού με την πράσινη φανέλα, μετά από αυτό που είχε πετύχει πέρσι κόντρα στην Κέρκυρα στη νίκη του «τριφυλλιού» τότε με 4-0 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κάνει και το 2-0 αλλά το σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 36ο λεπτό του αγώνα ήταν αδύναμο με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει τη μπάλα. Κάπου εκεί ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έκανε κάποιες αλλαγές στη διάταξη των παικτών της ομάδας μιας και ο Τζανδάρης πήγε δίπλα στον Κουρμπέλη και ο Κάτσε πίσω από τον προωθημένο Καμπετσή. Στο  42΄ο Γιόχανσον στο διώξιμο του έστειλε την μπάλα προς τα πίσω με τον Διούδη να τραυματίζεται και να χρειάζεται τη βοήθεια του ιατρικού επιτελείου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Λάρισας συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο παίζοντας πολύ σκληρό ποδόσφαιρο όπως φάνηκε και από το μαρκάρισμα του Γρομητσάρη στον Μπουζούκη, με αποτέλεσμα ο πρώτος να δεχθεί κίτρινη κάρτα από τον Κομίνη στο 46ο λεπτό του αγώνα. Εννιά λεπτά αργότερα ήρθε η ώρα για τον Νίκο Βέργο να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, με τον Έλληνα επιθετικό να περνάει στη θέση του Αργύρη Καμπετσή. Στο 60' το «τριφύλλι» απείλησε ξανά αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μπουζούκης πέρασε άουτ. Αυτό που δεν έκανε ο Έλληνας άσος, το κατάφερε ο Γιόχανσον, ο οποίος στο 63ο λεπτό έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και βρέθηκε μπροστά από τον Κρίστινσον, τον οποίο και νίκησε με πλασέ. Όμως η απειρία του Μαυρομάτη φάνηκε δυο λεπτά αργότερα όταν υπέπεσε σε πέναλτι κάνοντας χέρι, με τον Φατιόν να εκτελεί και να μειώνει σε 1-2 για τη Λάρισα μιας και ο Διούδης δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να αποκρούσει τη μπάλα.  Οι γηπεδούχοι πίεσε για την ισοφάριση αλλά ο Διούδης κατέβασε ρολά στα σουτ των Κούνιτς και Ντέλετιτς. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν άφησε αναπάντητες τις ευκαιρίες και ο Χατζηγιοβάνης αφού τσίμπησε την μπάλα από τον Καρανίκα, σούταρε από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Έλληνας άσος θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 80ο λεπτό αλλά ο Κρίστινσον του είπε «όχι» παραχωρώντας κόρνερ.  Όμως ο Χατζηγιοβάνης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με πέναλτι στο 89ο λεπτό που κέρδισε ο ίδιος μετά από χέρι του Κούνιτς έκανε το 3-1 για τον Παναθηναϊκό δίνοντας του μια ακόμα νίκη στο Πρωτάθλημα.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκοΐκοβιτς, Γρομητσάρης, Χούμπτσεβ (54’ Κούνιτς), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (84΄Κοέφ), Σαχίτι (46’ Λεοζίνιο), Μόρσι, Πίτι, Ντέλετιτς.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης (86΄Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Κάτσε, Μπουζούκης (76΄Πούγγουρας), Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (55΄Βέργος).