ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΜΑΚΕΝΤΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ

Ο Παναθηναϊκός μπορεί στο ντεμπούτο του Φεντερίκο Μακέντα με τη φανέλα του συλλόγου να γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι σε φιλικό ματς φιλανθρωπικού σκοπού για τους πυρόπληκτους στο Μάτι όμως έδειξε πολύ καλά στοιχεία για τη συνέχεια της χρονιάς

Ατρόμητος-Παναθηναϊκός: Ντεμπούτο Μακέντα, καλύτερος στα επίσημα

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε για μια ακόμα φορά με σχήμα 3-5-2, έχοντας τον Ξενόπουλο στη θέση «1», τους Θεοχάρη, Παντελάκη, Μαυρομάτη στο κέντρο της άμυνας, και τους Γιόχανσον-Ινσούα μπακ χαφ. Στον άξονα, χρησιμοποιήθηκαν Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης,  Κουντουριώτης και στην κορυφή της επίθεσης οι Καμπετσής και Σέχου. Παράλληλα ο Έλληνας τεχνικός εφάρμοσε αυτό που διακρίνει το «τριφύλλι» όλη τη διάρκεια της έως τώρα χρονιάς, το πρέσινγκ δηλαδή ψηλά στον αντίπαλο αναγκάζοντας την άμυνα του Ατρομήτου να κάνει κάποια λάθη.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δυο ομάδες σαφώς επηρεασμένοι από τη βροχή, κοίταζαν να ελέγξουν το παιχνίδι και να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό. Ο νεαρός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Ξενόπουλος έδειξε μέρος του ταλέντου του όταν στο 19ο λεπτό του αγώνα απέκρουσε ωραίο σουτ του Κιβρακίδη. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει το δρόμο για να χτίσει καλές επιθέσεις και να πετύχει κάποιο γκολ ωστόσο δεν τα κατάφερνε στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 37ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε το πρώτο κόρνερ του στο ματς ύστερα από σέντρα του Κουντουριώτη, με τον Χατζηθεοδώριδη να το εκτελεί, τον Μαυρομμάτη να πιάνει τη κεφαλιά αλλά τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Ξενόπουλος κατέβασε και πάλι ρολά, με τον Έλληνα γκολκίπερ να στέλνει τη μπάλα κόρνερ μετά από σουτ του Ούμπιδες. Πρώτο σουτ για τον Παναθηναϊκό ήταν στο 44ο λεπτό του αγώνα όταν ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 59ο λεπτό του αγώνα υπήρχε ολιγόλεπτη διακοπή στον αγώνα καθώς υπήρχε ανταλλαγή φωτοβολίδων και ρίψη καθισμάτων, με τα ΜΑΤ να μπαίνουν στις εξέδρες και το περιστατικό να λαμβάνει τέλος.

Στο 61ο λεπτό του αγώνα ήταν η στιγμή του Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος πέρασε στο ματς στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναικού μετά τη μεταγραφή του παίρνοντας τη θέση του νεαρού επιθετικού Σέχου, ο οποίος έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση όσο αγωνίστηκε. Στο 74ο λεπτό του αγώνα ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ καθώς στο σουτ του Μάντσον ο Ξενόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Βέβαια οι «πράσινοι» δεν πανικοβλήθηκαν με αυτή την εξέλιξη και πήραν μέτρα στο γήπεδο δείχνοντας κάποια καλά στοιχεία στον αγώνα, με τον Μακέντα να προσπαθεί να βρει ρυθμό και να συνεργάζεται με τους συμπαίκτες του. Μάλιστα ο Γιώργος Δώνης στα τελευταία λεπτά του αγώνα άλλαξε το σύστημα κάνοντας το 4-4-2 με τον Μακέντα και τον Σιφναίο να είναι στην επίθεση.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Θεοδωράκης, Κιβρακίδης (70’ Νταβιώτης), Χατζηισαΐας (46΄Στρούγγης), Καρασαλίδης, Νάτσο (85΄Ρονάλντο), Μπουσούλατζις (46΄Λαζαρίδης), Ούμπιδες (46’ Μαντσόν), Γαρουφαλιάς (70΄Μανούσος)., Κόβατσετς (70’ Σάκιτς), Ενσικουλού (85΄Ιμέρι), Μούγιακιτς (70΄ Μπρούνο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης):  Ξενόπουλος, Γιόχανσον (46΄Χατζηγιοβάννης), Μαυρομμάτης (46΄Πούγγουρας), Παντελάκης, Ινσούα (46΄Αποστολάκης), Τζανδάρης, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης (70΄Ηλιάδης), Κουντουριώτης (70’ Μαυρούδης), Καμπετσής (70’ Σιφναίος), Σέχου (61’ Μακέντα).