ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΟΤΑΝ Ο ΜΑΚΕΝΤΑ ΧΑΡΙΖΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (VIDEOS)

Το Leoforos.gr θυμάται τα γκολ του Ιταλού επιθετικού του Παναθηναϊκό που χάρισαν ουσιαστικά το Πρωτάθλημα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη σεζόν 2008-2009

Παναθηναϊκός: Όταν ο Μακέντα χάριζε τον τίτλο στην Γιουνάιτεντ (videos)

Τη φανέλα με το «τριφύλλι» στο στήθος φοράει και επίσημα από σήμερα (03/09) ο Φεντερίκο Μακέντα, με τον Ιταλό επιθετικό να ανακοινώνεται από την ομάδα. To Leoforos.gr γυρνάει πίσω το χρόνο και θυμάται τι έκανε ο επιθετικός τη σεζόν 2008-2009 όταν με δυο γκολ έδωσε τις νίκες στα ματς της Γιουνάιτεντ με Άστον Βίλα και Σάντερλαντ που ουσιαστικά της έδωσαν την ευκαιρία να σηκώσει εκείνη τη χρονιά το Πρωτάθλημα.

Πιο συγκεκριμένο ο Μακέντα έκανε το ντεμπούτο του στις 4 Απριλίου 2009 με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ, το οποίο θα το θυμάται για πολύ καιρό καθώς με γκολ του στο ματς με την Άστον Βίλα στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην Γιουνάιτεντ με 3-2, ενώ επτά μέρες αργότερα σκόραρε και στο ματς με την Σάουθαμπτον για την 32η αγωνιστική της Premier League εκτός έδρας κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του στο 76ο λεπτό και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Δείτε τα γκολ που χάρισαν στην Γιουνάιτεντ το Πρωτάθλημα στη gallery του θέματος