ΑΛΚΜΑΑΡ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-0: ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ ΑΛΛΑ… ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-0, από την πολύ πιο έτοιμη και ποιοτική Άλκμααρ, στο πρώτο φιλικό της φετινής προετοιμασίας του.

Αλκμάαρ-Παναθηναϊκός 2-0: Ανέτοιμος αλλά… αξιοπρεπής!

Απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ολλανδική ομάδα, όπως η Άλκμααρ, που στις 26 Ιουλίου δίνει ματς προκριματικών για το Europa League και έχει ήδη παίξει δυο δυνατά φιλικά, ο Παναθηναϊκός ναι μεν ηττήθηκε αλλά στάθηκε αξιοπρεπώς. Η νεανική ομάδα του Γιώργου Δώνη δέχθηκε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά συνολικά άφησε ένα θετικό πρόσημο με την ετοιμότητά της μετά από τρεις ημέρες στην Ολλανδία και με το ρόστερ να είναι μη ολοκληρωμένο (λείπουν βασικός φορ και αρκετοί ακόμα παίκτες έστω και Κ23 που θα αποκτηθούν), αλλά και πολύ πιο φτωχό ποιοτικά από αυτό που θα έπρεπε. Οι «πράσινοι» έδειξαν κάποια θετικά στοιχεία στο «AFAS Stadion» κόντρα στην ΑΖ και άφησαν την υπόσχεση πως με τη δουλειά του Γιώργου Δώνη και των παικτών, θα παρουσιαστούν ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια…

Από τους «πράσινους» ξεχώρισε αρκετά ο Ουσμάν Κουλιμπαλί που είχε διάθεση, όρεξη και μια καλή στιγμή στο ματς, θετικός ήταν όσο είχε δυνάμεις και ο Αντονί Μουνιέ, που ούτως ή άλλως είναι και ο πιο ποιοτικός παίκτης αυτή τη στιγμή στο ρόστερ ενώ δυο σημαντικές επεμβάσεις είχε ο Κότσαρης που έπαιξε κάτω από τα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο. Όλους τους παίκτες του χρησιμοποίησε ο Δώνης που ξεκίνησε με τρεις στην άμυνα όπως αναμενόταν, μόνο οι Κουρμπέλης και Άλτμαν που είναι τραυματίες δεν αγωνίστηκαν. Τον αγώνα παρακολούθησε από σουίτα του γηπέδου ο Πιτ Πιεμπονγκσάντ, γιος του Παϊρότζ, μαζί με τον Νίκο Νταμπίζα, τεχνικό διευθυντή της ομάδας.

Η Αλκμάαρ εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη που έγιναν από την άμυνα του Παναθηναϊκού και στο 17ο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ χάρις σε γκολ του 17χρονου Μιρόν Μποαντού. Στο 29ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε την εστία των Ολλανδών με τους Μουνιέ και Κουλιμπαλί να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Δώδεκα λεπτά αργότερα μετά από ωραίο συνδυασμό Ρεγκάκου και Μουνιέ, ο Γάλλος επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και έφυγε κόρνερ. Η καλή εικόνα του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και στο επόμενο λεπτό ο Χατζηγιοβάννης προσπάθησε να σουτάρει αλλά τον πρόλαβε η άμυνα. Και ότι δεν έκαναν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη το κατάφεραν οι αντίπαλοι τους με τον Φράιντει να πετάγεται στην πλάτη της άμυνας και να νικάει τον Διούδη κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δείχνει καλά στοιχεία στο παιχνίδι του και στο 48ο λεπτό μετά από καλή ατομική προσπάθεια του Κουλιμπαλί απείλησε την εστία των Ολλανδών αλλά τόσο ο Μπιζότ όσο και ο στόπερ της ΑΖ Χατζηδιάκος τον σταμάτησαν. Στο 80’ ένα σουτ του Μπουζούκη δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία και πέρασε άουτ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Πίσπας έπιασε τη κεφαλιά από καλή θέση αλλά αυτή πέρασε άουτ.

Παναθηναϊκός: Διούδης(46' Κότσαρης), Γιόχανσον(63' Θεοχάρης), Ινσούα(46' Μαυρομάτης), Οικονόμου(71' Οικονομόπουλος), Κολοβέτσιος(80' Κουντουριώτης), Κουλιμπαλί(70' Αποστολάκης), Κάτσε(46' Στάϊκος), Δώνης(46'Τζανδάρης), Μουνιέ(57' Mπουζούκης), Χατζηγιοβάνης(57' Χαντζάρας), Ρεγκάκος(63' Πίσπας).