ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΤΟΥΣ ΚΑΡΦΩΣΕ ΣΤΟ 13΄ ΓΙΑ ΤΟ 13Ο ΚΥΠΕΛΛΟ (VID&PHOTOS)

Σαν σήμερα, το 1993, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0 και πανηγύρισε το 13ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Τους κάρφωσε στο 13΄ για το 13ο κύπελλο (vid&photos)

Στον τελικό του Ολυμπιακού Σταδίου ο Παναθηναϊκός κατεβαίνει πιο παθιασμένος και διψασμένος για τη νίκη απέναντι στον... κουρεμένο Ολυμπιακό που ήθελε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τη... φαεινή ιδέα να κουρευτούν για γούρι με τους Τσιαντάκη και Μπατίστα να χάνουν την πλούσια κόμη τους, αλλά και το ματς.

Ο Κριστόφ Βαζέχα σκοράρει στο 13ο λεπτό με κεφαλιά μετά από φάουλ στο δοκάρι του Μαραγκού και πετυχαίνει το τρίτο γκολ του εκείνη τη χρονιά κόντρα στους Πειραιώτες (είχε δύο στο πρωτάθλημα). Ο Βαζέχα σκοράρει και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο επόπτης Νικάκης το ακυρώνει γιατί ο Γεωργιάδης (ο Γ.Χ.) ήταν σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε τη φάση. Για αρκετά λεπτά η ατμόσφαιρα έγινε εκρηκτική, έπεσαν αντικείμενα και  ο κόσμος φώναζε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Οσιμ): Βάντσικ, Αποστολάκης, Καπουράνης, Χριστοδούλου, Καλιτζάκης, Μαυρίδης, Ουζουνίδης, Αντωνίου, Βαζέχα (90΄ Φραντσέσκος), Γεωργιάδης (89΄ Δώνης), Μαραγκός.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέτροβιτς): Ταληκριάδης, Παχατουρίδης, Καραταϊδης, Μητσιμπόνας, Μαυρομάτης, Τσαλουχίδης, Λιτόφτσενκο (77΄ Καραπιάλης), Τσιαντάκης, Προτάσοφ, Μπατίστα, Σαββίδης (73΄ Βαϊτσης).

PHOTO GALLERY
Video 1

1993 Panathinaikos - Olympiakos 1 - 0 12.05.1993 Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας Γκολ - Τέλος - Απονομή