ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ20: ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΧΑΝΕ (PHOTOS)

Ο Παναθηναϊκός Κ20 ηττήθηκε 2-1 από την ΑΕΚ στο Γαλάτσι, με ανύπαρκτο πέναλτι στο 89’ της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός Κ20: Μόνο έτσι θα έχανε (photos)

Το «τρένο» του Παναθηναϊκού, που μετρούσε 24 αγωνιστικές χωρίς ήττα, σταμάτησε τελικά στο Γαλάτσι και στο ματς με την ΑΕΚ για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Οι «πράσινοι» αν και προηγήθηκαν, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και μάλιστα ηττήθηκαν μετά την απόφαση της Ελένης Αντωνίου από την Ανατολική Αττική, που ήταν διαιτητής του αγώνα, να καταλογίσει ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 89’ κι ενώ ένα τέταρτο νωρίτερα είχε «κλείσει τα μάτια» σε παράβαση στην περιοχή της Ένωσης (χέρι) και δεν έδωσε το πέναλτι με το οποίο θα μπορούσε να προηγηθεί εκ νέου ο Παναθηναϊκός.

Το «τριφύλλι», πάντως, πήρε προβάδισμα στο 7’ με πέναλτι που έγινε πάνω στον Κουντουριώτη κι εκτέλεσε εύστοχα ο Θεοχάρης. Το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά σε μια στημένη φάση στο 41’ η άμυνα αδράνησε, ο Μπούσης πήρε την κεφαλιά κι ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν κακό ποιοτικά, ο Παναθηναϊκός φαινόταν να είναι πιο ποιοτικός αλλά και «φλύαρος» στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, ενώ όποτε απείλησε με αντεπιθέσεις η ΑΕΚ, είτε η άμυνα είτε ο τερματοφύλακας Ξενόπουλος ήταν εκεί για να αποσοβήσουν τον κίνδυνο για το «τριφύλλι».

Εν τέλει, αφού δεν καταλογίστηκε το καθαρό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, στο 89’ η ρέφερι είδε πέναλτι για χέρι του Βλαχόπουλου, κάτι που δεν έγινε ποτέ αφού ο παίκτης βρίσκει τη μπάλα πρώτα με το κεφάλι με το σώμα κι έπειτα κυλάει στο κολλημένο χέρι του, και έδωσε το πέναλτι με το οποίο ο Γιούσης διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός στις καθυστερήσεις είχε μεγάλη ευκαιρία αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Γκίνης, έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του. Το παιχνίδι, πάντως, λίγο έλειψε να σημαδευτεί από σοβαρό τραυματισμό όταν στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αμυντικός της ΑΕΚ έπεσε άσχημα στο έδαφος και φαινόταν να μην έχει τις αισθήσεις του. Οι πρώτοι που φώναξαν για βοήθεια ήταν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, με τους ανθρώπους από τον «πράσινο» πάγκο και τον Φρατζέσκο που ήταν πιο κοντά να φτάνουν πρώτοι στο παιδί, όπως φυσικά έφτασαν τρέχοντας κι οι άνθρωποι της ΑΕΚ, με τον νεαρό «κιτρινόμαυρο» να φεύγει από το γήπεδο με κολάρο κι αγκαλιά με συμπαίκτες και αντιπάλους.

Στο βαθμολογικό σκέλος, ο Παναθηναϊκός έμεινε στη δεύτερη θέση με 62 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να είναι πια στην κορυφή έχοντας 63 καθώς νίκησε εκτός έδρας τον Ατρόμητο. Αυτό σημαίνει πως ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό στο Κορωπί, στον αγώνα Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League…

ΑΕΚ Κ20 (Σίμος): Γκίνης, Μωραϊτάκης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Σταμούλης, Ζιώγας, Μπάμπης, Μπότος, Σαρδέλης, Αντωνίου, Γιούσης, Χριστόπουλος. Έπαιξαν και οι Σπηλιώτης, Μούλτσιας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ20 (Φρατζέσκος): Ξενόπουλος, Οικονομόπουλος, Ζερβόπουλος, Θεοχάρης, Ντόκο, Βλαχόπουλος, Αποστολάκης, Ξεπαπαδάκης, Κουντουριώτης, Πίσπας, Δημήτρουλας. Έπαιξαν και οι Σούλτσε, Φρατζέσκος καιΑλεξανδρόπουλος.