ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1: ΤΟΥ... ΜΟΥΝΙΕ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, χάρη στο πέναλτι-γκολ του Μουνιέ στο 87' κι ενώ από το 60' έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω άδικης αποβολής του Οικονόμου.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-1: Του... Μουνιέ το πανηγύρι

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τους αντιπάλους του και στα ενενήντα λεπτά και θα είχε πάρει τη νίκη αν δεν υπήρχε ο διαιτητής Ευαγγέλου ο οποίος έσφαξε το «τριφύλλι». Ωστόσο στο πεντακάθαρο πέναλτι του Ένγκελς στον Ινσούα στο 86' δεν θα μπορούσε να κλείσει τα μάτια και ο Μουνιέ με ψυχραιμία από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-1, με τους «πράσινους» να μένουν αήττητοι στα φετινά τους ματς με τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι χωρίς να είναι καλύτεροι πήραν σφύριγμα δώρο από τον ρέφερι του αγώνα ο οποίος ανακάλυψε ανατροπή και κόκκινη κάρτα στον Οικονόμου στο 60' και ο Φορτούνης εκμεταλλεύτηκε το «σφαγιαστικό» σφύριγμα κι άνοιξε το σκορ. Ωστόσο με δέκα παίκτες η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έβγαλε εγωισμό και ψυχή και δεν παραδόθηκε, παίρνοντας έναν βαθμό και ξεφτιλίζοντας τους αντιπάλους της.

Πήραν λοιπόν όλοι τα χαμπάρια τους για το ποια είναι η μεγαλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων «πάτησε» τους Πειραιώτες και τους έκανε να είναι ικανοποιημένοι που χάρη στη διαιτητική εύνοια δεν έχασαν μέσα στο σπίτι τους. Πλέον ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει την προσπάθεια για την κατάληψη της πέμπτης θέσης που θα του δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο και θα είναι χρήσιμο, ακόμα κι αν η ομάδα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στα ευρωπαϊκά Κύπελλα, καθώς θα σβηστεί η τιμωρία της μίας σεζόν.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός παρατάχτηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς στο γήπεδο και με τον Μουνιέ στον πάγκο ούτως ώστε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο και να προσφέρει φρεσκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βλαχοδήμος, ενώ δεξιά έπαιξε ο Γιόχανσον, αριστερά ο Ινσουά, με τους Κουρμπέλη και Οικονόμου στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικός χαφ ήταν ο Κάτσε έχοντας στο πλευρό του τον Τζανδάρη και αριστερά κινούταν ο Λουντ, με δεξιά τον Μουνιέ. Στην κορυφή της επίθεσης άλλαζαν συνεχώς θέσεις ο Δώνης με τον Άλτμαν. Το σύστημα αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Ουζουνίδη να αποδιοργανώσει τον αντίπαλο και να μην απειληθεί καθόλου, εκτός από ένα σουτ του Μιραλάς μέσα από την περιοχή στο 45'. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει νωρίς την ευκαιρία όταν ο Δώνης έκλεψε την μπάλα και σούταρε, αλλά το συρτό σουτ του ήταν αδύναμο και ο Προτό μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε ότι το ματς θα αποκτούσε πιο γρήγορο ρυθμό. Ο Μιραλάς νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο στο 50' και λίγο αργότερα ο Ευαγγέλου ανέλαβε δράση. Στο 60' σε μαρκάρισμα του Οικονόμου στον Ανσαριφάρντ έδειξε το σημείο του πέναλτι και κόκκινη κάρτα, αφού πρώτα είδε τον Ιρανό να συνεχίζει και να σουτάρει άουτ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε για το 1-0 με το «τριφύλλι» να βράζει γι' αυτήν την απόφαση. Παρ' όλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού είχαν μαχητική ψυχή και δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Βγήκαν μπροστά οργανωμένα κι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό δεν ερχόταν, αλλά στο 79' ο Μουνιέ έδωσε στον Ινσούα και ο Αργεντίνος ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Ένγκελς. Ο διαιτητής δεν θα μπορούσε να κλείσει τα μάτια κι έδωσε το πεντακάθαρο πέναλτι. Ένα λεπτό μετά ο Μουνιέ νίκησε τον Προτό και ισοφάρισε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά για να βρουν το γκολ της νίκης, με τον Ευαγγέλου να κλείνει τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους με διαδοχικά ανύπαρκτα φάουλ από το κέντρο και μπροστά. Παρ' όλα αυτά δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να απειλήσει σημαντικά και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος, ενώ θα ήταν δεδομένα νικητής αν δεν έπαιρνε τις αστείες αποφάσεις ο ρέφερι του ντέρμπι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Οσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Ενγκελς, Μποτία, Χατζισαφί, Ρομαό, Ταχτσίδης, Πάρντο (88' Μάριν), Οτζίτζα (56' Φορτούνης), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ (78' Τζούρτζεβιτς)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Οικονόμου, Ινσούα, Κουλιμπαλί (80' Χατζηγιοβάνης), Κάτσε (65' Μουνιέ), Τσανδάρης, Λουντ, Αλτμαν, Δώνης (65' Αυλωνίτης)