«ΤΡΕΝΟ» Η Κ20 ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ! (PHOTOS)

Χωρίς... στάση συνεχίζουν οι Νέοι του Παναθηναϊκού την ξέφρενη πορεία προς τον τίτλο, περνώντας κι από τα Γιάννινα με το 3-1 επί του ΠΑΣ!

«Τρένο» η Κ20 του Παναθηναϊκού! (photos)

Μια ακόμα αγωνιστική, η 19η στο φετινό πρωτάθλημα Κ20 της Super League, πέρασε με τον Παναθηναϊκό να είναι αήττητος και πρωτοπόρος. Οι Νέοι του «τριφυλλιού», νίκησαν 3-1 και τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο γεμάτο «λίμνες» και «παγίδες» και συνέχισαν να είναι στο +4 από τον ΠΑΟΚ και στο +5 από τον Ολυμπιακό! Η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου έχει 49 βαθμούς, οι Θεσσαλονικείς 45 και οι Πειραιώτες 44.

Στο ματς που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στα Γιάννινα, ο Παναθηναϊκός για ακόμα μια φορά βρέθηκε σε δύσκολη θέση όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο τερματοφύλακας, όμως, του «τριφυλλιού», Βασίλης Ξενόπουλος, απέκρουσε την εκτέλεση του Λιάπη και κράτησε το «μηδέν». Θα πρέπει να σημειωθεί πως ο Ξενόπουλος απέκρουσε πέναλτι για δεύτερη σερί αγωνιστική, αφού την προηγούμενη εβδομάδα είχε αποκρούσει πέναλτι του Γεωργούση του Παναιτωλικού στο 0-0 του ματς που έγινε στο Κορωπί και βρήκε τους «πράσινους» να κερδίζουν 1-0 στο τέλος.

Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, έχοντας και ανεβασμένη ψυχολογία μετά το χαμένο πέναλτι του ΠΑΣ, πήρε προβάδισμα στο 34’ με τον Ζωγραφάκη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ισοφάρισαν με τον Πήλιο, όμως, στο 68’ ο Μαυρομάτης πέτυχε δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 2-1 για τους «πράσινους». Το τελικό 3-1 για το «τριφύλλι», διαμορφώθηκε με πολύ ωραίο πλασέ του Σούλτσε στις καθυστερήσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βενετικίδης, Τσίντας, Τάτσης, Γώγος, Βασιλάκης, Ζαχαρός, Λιάππης (59’ Κάγια), Λιάσος, Αλεξίου (68’ Νικολόπουλος), Παπαδόπουλος (77΄ Μπισέλας), Πήλιος.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Ζωγραφάκης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Μαυρομμάτης, Απστολάκης, Ντιρμίσι (85’ Βλαχόπουλος), Σέχου, Ξεπαπαδάκης (53’Σούλτσε), Δημητρούλας (65’ Μιχαήλ).