ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0: ΠΕΡΝΑΓΑΜΕ ΩΡΑΙΑ…

Με το 21ο γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο στη Λεωφόρο και τον περνάει πλέον στη βαθμολογία…

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 1-0: Περνάγαμε ωραία…

Ο ΟΣΦΠ… Νέας Σμύρνης ήρθε στη Λεωφόρο για να πάρει βαθμό από τον Παναθηναϊκό, παίζοντας κάτι ανάμεσα σε ελληνορωμαϊκή και λυρική σκηνή. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς αντί για ποδόσφαιρο, όπως κάνει στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν, αναλώθηκε σε προκλήσεις, καθυστερήσεις και σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά ο μάγκας Παναθηναϊκός του Ουζουνίδη δεν… χαμπαριάζει ούτε από αυτά,  ούτε κι από την κούραση που ήταν εμφανής στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Οι «πράσινοι» αν και δυσκολεύτηκαν πολύ,  βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το ματς. «Κλειδί» η είσοδος του Σεμπάστιαν Λέτο που κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω στην επίθεση της ομάδας όταν αυτή είχε «κολλήσει», κέρδισε το πέναλτι από τον Τασουλή  στο 72’ και ο Μάρκους Μπεργκ στο 73’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0 στη Λεωφόρο. Ήταν το 21ο πρώτο γκολ του Σουηδού που συνεχίζει να είναι ηγέτης και σκόρερ για το «τριφύλλι» και να το οδηγεί σε πολύ καλύτερες μέρες από τότε που τα «ηνία» ανέλαβε ο Μαρίνος Ουζουνίδης…

Με Λουντ αντί Ζέκα

Με μοναδική αλλαγή την παρουσία του Ρόμπιν Λουντ αντί του τιμωρημένου Ζέκα παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Πανιώνιο, σε σχέση με το ματς απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν άλλαξε το 4-4-1-1 για το «τριφύλλι», έχοντας τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια με τους Κουλιμπαλί, Κουτρουμπή, Μολέδο και Χουλτ από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή Λουντ και Κουρμπέλης με τον Βιγιαφάνιες δεξιά, τον Εμποκού αριστερά και τον Κλωναρίδη πίσω από τον Μπεργκ.

Στον αντίποδα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς παρέταξε τον Πανιώνιο με 4-2-3-1 και τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια. Οι Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου και Τασουλής ήταν από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα με δίδυμο στα αμυντικά χαφ τους Κόρμπο και Σιώπη. Στο δεξί άκρο ήταν ο Μπεν, στο αριστερό ο Μασούρας και ο Μασούντ πίσω από τον προωθημένο Γεσίλ.

Εριστικός Γκράνας, άστοχος «Βίγια»

Ο Παναθηναϊκός, όπως συνηθίζει το τελευταίο διάστημα, μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» με ασφυκτικό πρέσινγκ δεν άφησαν τον Πανιώνιο να πάρει… ανάσα και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού φτιάχνοντας τις πρώτες απειλητικές καταστάσεις στα καρέ του Γιαννιώτη. Στο 4’ στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε το «τριφύλλι», ο Βλάχος τράβηξε τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή αλλά ο Γκράνας «έκλεισε» τα μάτια στο πέναλτι. Παρόλα αυτά, το «τριφύλλι» δεν πτοήθηκε  και συνέχισε να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους για να έρθει το πρώτο γκολ. Στο 17’ ο Κλωναρίδης έβγαλε σε θέση βολής τον Βιγιαφάνιες, όμως, αυτός σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη στη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό.

Ένα λεπτό αργότερα, οι προθέσεις του Γκράνα έγιναν εμφανής ακόμα και στον πιο… καλοπροαίρετο. Ο Βλάχος έκανε κεφαλοκλείδωμα στον Μπεργκ, χωρίς να υπάρξει υπόδειξη για πέναλτι ενώ στο… καπάκι τον Σουηδό αγκάλιασε κι έριξε στο έδαφος ο Ρισβάνης, χωρίς να δώσει τίποτα εκ νέου ο Θρακιώτης ρέφερι. Στη συνέχεια το παιχνίδι… αγρίεψε για τα καλά, με τις υποδείξεις του Γκράνα να έχουν εκνευρίσει πολύ τους ποδοσφαιριστές του Ουζουνίδη αλλά και την κερκίδα, που «έβραζε» με το αντιαθλητικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και τις μη υποδείξεις του διαιτητή. Κάπως έτσι «έσπασε» για τα καλά ο ρυθμός που είχε αρχίσει να βρίσκει ο Παναθηναϊκός και πέρα από ένα δυνατό σουτ του Μπεργκ στο 28’ άλλη σοβαρή ευκαιρία δεν υπήρξε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

«Καθάρισαν» Λέτο και Μπεργκ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ουζουνίδης απέσυρε τον Λουντ και πέρασε στη θέση του τον Ρέις έτσι ώστε να δυναμώσει τα χαφ που είχαν πρόβλημα λόγω και της απουσίας του Ζέκα. Ούτε αυτό όμως είχε σοβαρό αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό που έδειχνε να έχει πρόβλημα στη δημιουργία. Ο Πανιώνιος από την πλευρά του έψαχνε όλο και περισσότερο την κόντρα, έτσι ώστε να βρει χώρους και να απειλήσει το «τριφύλλι», πλην όμως η παρουσία του Μολέδο στα μετόπισθεν ήταν εγγύηση για να μην συμβεί κάτι το πολύ… σοβαρό στα καρέ του Βλαχοδήμου.

Ο Ουζουνίδης ρίσκαρε ακόμα περισσότερο βάζοντας στο ματς τον Λέτο αντί του Εμποκού που φαινόταν επηρεασμένος κι εκτός ρυθμού λόγω του τραυματισμού του, έτσι ώστε να κάνει την επίθεση πιο απειλητική. Ο Αργεντινός ήταν κι ο παίκτης… κλειδί για τον Παναθηναϊκό, αφού στο 72’ κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Τασουλή να τον ανακόψει, με τον Μάρκους Μπεργκ ένα λεπτό αργότερα να εκτελεί εύστοχα και να διαμορφώνει το 1-0 στη Λεωφόρο. Ο Σουηδός συνεχίζει να… οργιάζει, έφτασε τα 21 τέρματα και θα φρενάρει στην Τούμπα μόνο και μόνο επειδή δεν θα αγωνιστεί λόγω τιμωρίας. Στα λεπτά που πέρασαν μέχρι τη λήξη,  ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε το προβάδισμα,  ο κόσμος δεν μάσησε από τις ανόητες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να προκαλέσουν και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε το «τριφύλλι» επί της ουσίας να είναι  πάνω από τον Πανιώνιο στη βαθμολογία.

Οι δυο ομάδες έχουν από 51 βαθμούς, έναν πίσω από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, με τον Παναθηναϊκό να υπερτερεί στην ισοβαθμία αφού κέρδισε στη Λεωφόρο την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Πλέον, οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα τον οποίο θα υποδεχθούν και τη Μεγάλη Τετάρτη για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Λουντ (46’ Ρέις), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Εμποκού (65’ Λέτο), Κλωναρίδης (75’ Π. Βλαχοδήμος), Μπεργκ

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούντ, Μπεν, Μασούρας (87’ Σαββίδης), Γεσίλ (65’ Λάμπρου)