ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1: «ΔΙΠΛΟ» ΜΕ ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη χάρη σε γκολ του Μαρινάκη στις καθυστερήσεις και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 0-1: «Διπλό» με Μαρινάκη και πανηγυρική πρόκριση

Οι «πράσινοι» είχαν ως προίκα το 4-0 του πρώτου αγώνα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν στον επαναληπτικό παίρνοντας «σβηστά» το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού, αλλά και τη νίκη χάρη σε κεφαλιά του Μαρινάκη στο 92'.

Το «τριφύλλι» έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες με αντίπαλο την ομάδα της Αρκαδίας δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό κόντρα σ' έναν αντίπαλο που παλιότερα τον είχε δυσκολέψει πολύ.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του με αρκετά νέα πρόσωπα. Κάτω από την εστία διατήρησε τη θέση του ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας πήρε θέση ο Μέστο κι αριστερά ο Χουχούμης. Στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν ο Μολέδο και ο Ευαγγέλου. Αμυντικό χαφ ήταν ο Νούνο Ρέις και δίπλα του έπαιξε ο Λουντ. Πίσω από τον μοναδικό προωθημένο που ήταν ο Σεμπάστιαν Λέτο, έπαιξε η τριάδα (από αριστερά προς τα δεξιά) των Παναγιώτη Βλαχοδήμου, Εμποκού και Μπουμάλ.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας σε κανένα σημείο του. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός δημιούργησε λίγες φάσεις, αλλά περισσότερες από τους αντιπάλους του.

Τελικά το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις, από την αλλαγή του Ουζουνίδη, τον Νίκο Μαρινάκη, ο οποίος έπαιξε στο τελευταίο τέταρτο ως αμυντικός χαφ συνδυάζοντας την παρουσία του με το πρώτο του τέρμα με την πράσινη φανέλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από 38 ημέρες έπαιξε σ' επίσημο παιχνίδι ο Σεμπάστιαν Λέτο ο οποίος πλησίασε στο γκολ με εκτέλεση φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, η οποία αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ Αθανασιάδη.

Επίσημο ντεμπούτο για τον Γκιγιέρμο Μολίνς, με τον νεοφερμένο στράικερ να περνάει στο γήπεδο αντί του Λέτο στο 61' και να δείχνει ορισμένα στοιχεία του παιχνιδιού του.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά, από την κλήρωση που θα γίνει στα γραφεία της ΕΠΟ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Α. Χαραλαμπίδης): Αθανασιάδης, Καλτσάς (64’ Ιγκλέσιας), Η. Ευαγγέλου, Γκαιντουτσκουκ, Γιαννούλης, Τσουκαλάς (64’ Δημούτσος), Μακροστέργιος, Στανισάβλιεβιτς (74’ Φαρίνια), Τσιλιανίδης, Μπαστιάνος, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μέστο, Σ. Ευαγγέλου, Μολέδο, Χουχούμης, Μπουμάλ (74’ Μαρινάκης), Ρέις, Λουντ, Π. Βλαχοδήμος, Εμποκού (66’ Χατζηγιοβάννης), Λέτο (61’ Μολίνς).